NEWSY Kraków
i małopolskie

Kapa koronacyjna, która zaprezentowana została na ekspozycji w Muzeum Katedralnym na Wawelu jest najstarszym istniejącym elementem stroju koronacyjnego królów polskich.
Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego (WPiA UJ) nawiązał współpracę z The Clooney Foundation for Justice (CFJ). Jednostki połączyły siły w celu monitorowania postępowań sądowych, które mogą nieść ryzyko naruszenia praw człowieka. Projekt umożliwi studentom zdobywanie wiedzy i doświadczenia na najwyższym poziomie. Jego koordynatorami ze strony WPiA UJ są dr Daniel Książek oraz dr Wojciech Górowski.
W dniach 18-21.02.2021 w Wiśle odbyły się Akademickie Mistrzostwa Polski w Snowboardzie, które były bardzo udane dla snowboardzistek sekcji KU AZS UP. Zawodniczki trenera Paweł Leja wywalczyły łącznie cztery medale!
Dr Sebastian Glatt z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego (MCB UJ) otrzymał Consolidator Grant ERC w wysokości niemal 2 mln euro. Badania austriackiego naukowca przyczynią się do lepszego poznania molekularnych mechanizmów fundamentalnych procesów o wysokim znaczeniu klinicznym, które kształtują i kontrolują funkcjonowanie białek komórkowych we wszystkich organizmach żywych.
Za nami jubileuszowa, dziesiąta edycja Life Science Open Space - Forum Współpracy dla Zdrowia i Jakości Życia, które to wydarzenie pod wieloma względami było wyjątkowe, bo uwarunkowane pandemią COVID-19. Impreza trwała 5 dni, od 23 do 27 listopada, w całości wirtualnie. W tym roku nie było sesji INSPIRACJE, która wieńczy całe wydarzenie, ale wszystkie inne – tradycyjne już dla LSOS moduły były obecne: WYSTAWA, SPOTKANIA B2B i WSPÓŁPRACA, gdzie w ośmiu sesjach tematycznych zostały przedstawione 72 prezentacje.
Klasycystyczny dwór Konopków w Modlnicy pod Krakowem przechodzi gruntowną modernizację od 2018 roku. Odnowa zabytku pochłonęła dotąd kilka milionów złotych. Mimo że większość prac już wykonano, Uniwersytet Jagielloński planuje tu dalsze inwestycje. Uczelnia, która jest właścicielem obiektu od połowy lat 60. XX wieku, prowadzi w nim ośrodek konferencyjny.
Dwa cmentarze z okresu I wojny światowej odkryli i przebadali krakowscy naukowcy w okolicach Łupkowa na Podkarpaciu. Instytut Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego wraz z lokalnymi pasjonatami historii od 5 lat przywraca pamięć o krwawych walkach z udziałem wielu naszych rodaków, które toczyły się ponad 100 lat temu na polsko-słowackim pograniczu.
Ten dzień trzeba zapamiętać! Nastąpił finalny odbiór trwających trzy lata prac konserwatorskich, których zadaniem było uratowanie przed całkowitą degradacją obić ściennych reprezentacyjnego pomieszczenia w katedrze na Wawelu.
Teatr Barakah zaprasza na bezpłatne warsztaty. Rekrutacja trwa do 15 lipca.
To wyjątkowy moment w historii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Na mocy podpisanej 3 marca umowy powstanie w nim pierwsze w Europie Środkowo-Wschodniej centrum referencyjne Olympus. Jego powołanie zapewni lekarzom oraz studentom dostęp do najnowocześniejszych technologii i innowacyjnych rozwiązań w zakresie zabiegów endoskopowych oraz pozwoli na stworzenie najlepszej w tej części Europy bazy szkoleniowej
15 stycznia 2020 roku European Molecular Biology Organisation (EMBO) ogłosiła wyniki najnowszej edycji konkursu Installation Grants, w ramach którego nagrodzonym badaczom przyznane zostaną fundusze na utworzenie niezależnych laboratoriów na terenie Czech, Polski, Portugalii oraz Turcji. Wśród dziewięciu laureatów ze wspomnianych krajów znalazło się dwóch naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Uczelniane Centrum Sportowo-Rekreacyjne zainauguruje działalność na Kampusie 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego w Pychowicach. Studenci będą mieli do dyspozycji m.in. boiska, korty tenisowe, elementy małej architektury oraz ciągi pieszo-rowerowe. Przetarg na budowę zaplecza sportowego zostanie rozpisany w drugim kwartale tego roku.
W ubiegły piątek (6 grudnia) na Akademii Górniczo-Hutniczej, na Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska odbyło się V Forum Uni-Biznes Geodezja Przedsiębiorcy Studenci. Konferencję zorganizowało Koło Naukowe Geodetów Dahlta i miała ona na celu połączenie dwóch środowisk: studentów oraz przedsiębiorców, umożliwiające wymianę doświadczeń związanych z sytuacją na rynku pracy oraz nawiązanie współpracy między studentami, a przedstawicielami firm branży geodezyjnej.
Samochód, łódź i samolot zasilane energią słoneczną, trójkołowiec zasilany ogniwami paliwowymi, trzy motocykle elektryczne, autonomiczny dron podwodny, grzyby owadobójcze oraz turbina wodna – to projekty, które wzięły udział w Gali Finałowej ogólnopolskiego konkursu na najciekawsze inicjatywy studenckie z zakresu energetyki i ochrony środowiska pn. „EKOinnowatorzy”. Gala odbyła się 15 listopada br. na Kopcu Kościuszki w Krakowie, a w jej trakcie Jury wyłoniło najlepszy projekt w kategorii Energia i Środowisko.
Axon System zaprasza na konwersacje językowe prowadzone z Native Speaker. Zajęcia prowadzone są kilka razy w tygodniu w trakcie trwania semestrów czyli od listopada do stycznia oraz od marca do czerwca.
Do 8 listopada trwają zapisy na sesję egzaminacyjną PTE General w Szkole Językowej Mały Rynek, która odbędzie się 14 grudnia 2019 roku.
9 października odbyła się uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2019/2020. Gościem specjalnym wydarzenia była dr Ewa Woydyłło-Osiatyńska, wieloletni autorytet i autorka książek z dziedziny psychologii i terapii uzależnień.
Trwają zapisy na Realizację dźwięku w filmie, grach i multimediach a AMA Film Academy. Kształcenie trwa 2 lata, zajęcia odbywają się w piątki w godzinach 16:00 do 20:00 oraz soboty i niedziele w godzinach 10:00 do 18:00.
Akademia Ignatianum przedłużyła do 10 października rekrutację na studia II stopnia.
Rozpoczynamy go jak zawsze z nadzieją, ale mamy też świadomość wyzwań, jakie ze sobą niesie. Zaczynamy bowiem działania w zmienionej Ustawą 2.0 uczelnianej rzeczywistości: na bazie nowego statutu uniwersytetu, który dziś wchodzi w życie - mówił rektor UJ prof. Wojciech Nowak, otwierając 656. rok akademicki. Główne uroczystości tradycyjnie poprzedziła msza w kolegiacie św. Anny oraz orszak profesorów, który przeszedł ulicami Krakowa.
Szkoła Językowa Mały Rynek prowadzi zapisy na kursy semestralne języka angielskiego.
Nie masz czasu na naukę języka obcego? Skorzystaj z oferty Axon System i zapisz się na zajęcia dla zapracowanych - raz w tygodniu 180 min.
Mereologiczną rekonstrukcją systemu metafizycznego w chińskim traktacie „Daodejing” zajmie się dr Rafał Banka z Wydziału Filozoficznego UJ, któremu przyznano grant Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (European Research Council - ERC). Na 3-letnie badania w ramach programu Horyzont 2020 naukowiec dostanie prawie 230 tys. euro. Przypomnijmy, że w ub. roku te najbardziej prestiżowe stypendia na Starym Kontynencie otrzymali m. in. dr Michał Németh (Wydział Filologiczny UJ) i dr Tomasz Żuradzki (Wydział Filozoficzny UJ).
Centrum Edukacyjne Axon System prowadzi nabór na kursy dla zapracowanych oraz semestralne i roczne.
Trwa II tura rekrutacji w Wyższej Szkole Europejskiej. Zapisy na studia I i II stopnia przyjmowane są do 30 września.
AMA Film Academy prowadzi rekrutację jesienną. Zapisy przyjmowane są do 30 września 2019 roku.
Pracownia Architektury i Rysunku Elipsa zaprasza na roczny kurs rysunku przygotowujący do egzaminów na Architekturę i urbanistykę, Architekturę krajobrazu, Projektowanie wnętrz, Wzornictwo przemysłowe oraz Digital Design.
Trwa dodatkowy nabór na studia w Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.
Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie zaprasza na studia I stopnia. Składanie deklaracji jest możliwe do 4 września 2019 r.
Uniwersytet Jagielloński zaprasza na studia II stopnia. Zapisy będą przyjmowane do 3 września na kierunki na które przeprowadzany jest egzamin wstępny, lub dla których kandydat musi dostarczyć kserokopię odpowiednich dokumentów, oraz do 10 września dla pozostałych kierunków.
Następne
Kanał RSS dla tej listy
 
Polityka Prywatności