NEWSY Kraków
i małopolskie

Collegium Maius UJ zaopiekuje się darami po Andrzeju Wajdzie – tak zdecydowała wdowa po wybitnym reżyserze. Oficjalne dokumenty podpisano 26 lipca br. w Collegium Novum.
Jesienią powinna zakończyć się przebudowa kompleksu szklarni „Victoria” w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nowy pawilon jest wyższy od poprzedniego o ok. 7 m. Jego rozbudowa była konieczna z uwagi na rosnącą w nim unikatową palmę daktylową pochodzącą z Wysp Kanaryjskich.
Axon System zaprasza na wakacyjne intensywne kursy językowe. II edycja startuje 19 sierpnia.
Bezpłatne szkolenia prowadzone przez przedstawiciela firmy Clarivate Analytics, dr Klementynę Karlińską-Batres będą prowadzone w ramach serii prezentacji internetowych Research. Smarter oraz nowego cyklu szkoleń internetowych Akademia Web of Science i InCites. Szkolenia będą prowadzone w języku polskim.
AMA Film Academy trwają zapisy na rok 2019/2020. Rekrutacja jest prowadzona do 30 lipca.
Od 19 lipca do 2 września w Akademii Ignatianum trwa nabór uzupełniający na studia II stopnia.
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, reprezentowany przez JM Rektora ks. prof. dr. hab. Wojciecha Zyzaka i Gmina Wadowice, którą reprezentował Burmistrz Wadowic - Bartosz Kaliński podpisały umowę o partnerskiej współpracy w zakresie: - dydaktyczno-naukowym, między innymi poprzez organizację prowadzonych przez pracowników UPJPII otwartych wykładów, związanych z postacią Świętego Jana Pawła II - wypracowania koncepcji rozwoju ośrodka uczelni na terenie miasta Wadowice - wymiany informacji, spostrzeżeń i doświadczeń - wzajemnego promowania stron.
Akademia Górniczo-Hutnicza zajęła czwarte miejsce w zestawieniu ogólnym Rankingu Szkół Wyższych, przygotowywanym przez Fundację Edukacyjną Perspektywy oraz drugie miejsce w kategorii uczelni technicznych. Tym samym Akademia zanotowała wzrost w porównaniu z zestawieniem zeszłorocznym.
56,8% ankietowanych studentów pracujących w Krakowie uważa, że pracodawcy mają wygórowane oczekiwania: wymagają statusu studenta i jednocześnie doświadczenia w zawodzie. Młodzi wciąż rzadko zatrudniani są na umowy o pracę, a płace pozostawiają wiele do życzenia. Czego jeszcze dowiemy się z raportu przeprowadzonego przez Aplikuj.pl?
Celem projektu, po raz siódmy realizowanego przez IPN, jest popularyzowanie wiedzy o historii polskich Kresów Wschodnich I i II Rzeczypospolitej wśród młodzieży. Jednym z najważniejszych aspektów konkursu jest uwrażliwianie uczestników na los Polaków mieszkających za naszą obecną wschodnią granicą, kształtowanie świadomości, że nadal są oni cząstką naszej Ojczyzny.
Świętowanie jubileuszu rozpoczęło nadzwyczajne posiedzenie Samorządu Studentów Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie z udziałem władz Uczelni – przedstawicieli  Senatu UPJPII, a wszystko odbywało się w sali senackiej rektoratu przy ul. Kanoniczej 25.
Centrum Edukacyjne Axon System zaprasza na wakacyjne kursy językowe Busienss English.
Trwa rekrutacja na kierunki i kursy w AMA Film Academy. Proces rekrutacji polega na ocenie predyspozycji, zakresu wiedzy i poziomu zaawansowania umiejętności filmowych kandydata.
W połowie kwietnia zakończyły się kolejne prace badawcze zespołu naukowców z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego (IA UJ) na terenie południowej Jordanii. W ramach wieloletniego projektu uczestnicy krakowskiej ekspedycji gromadzą informacje, które pomogą zrekonstruować zmiany zachodzące w tej części świata w okresie pomiędzy neolitem a wczesną epoką brązu.
Dr hab. Michał Wierzchoń, prof. UJ został wybrany wice przewodniczącym komitetu zarządzającego sieci “The Neural Architecture of Consciousness” (Neuronalna architektura świadomości, numer akcji CA18106), międzynarodowego konsorcjum finansowanego w ramach programu COST - European Cooperation in Science and Technology.
Tegoroczni laureaci nagrody Feniks 2019: Nagrodę FENIKS 2019 w kategorii „seria wydawnicza/dzieła zebrane” przyznano za serię „Ministerium Expositions”, „Nauka, mądrość i powołanie”, „Powołanie, konsekracja i posłanie”, „Tajemnica Trójjedynego”, „Syn Boży i nasz Zbawiciel”, „Światło Chrystusa i sakrament zbawienia” autorstwa ks. prof. dr. hab. Janusza Królikowskiego wydaną przez Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
2 kwietnia to dzień bardzo wyjątkowy, zwłaszcza dla naszej społeczności akademickiej. 14-sta rocznica śmierci patrona naszej Uczelni - Świętego Jana Pawła II, to najlepsza okazja do wspomnień związanych z jego życiem. 60 osób z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie wybrało się do Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach. Multimedialna wystawa połączona z oprowadzeniem i przywołaniem jakże bogatej historii życia Karola Wojtyły i Jana Pawła II wywołała u wielu osób niesamowite emocje, a nade wszystko skłoniła do refleksji – szczególnej tego dnia.
Akademia Ignatianum uruchamia w roku akademickim 2019/2020 nową specjalność na kierunku Pedagogika: Arteterapia z twórczą resocjalizacją dla studentów studiów niestacjonarnych II stopnia.
Tegorocznymi laureatami Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera zostali: o. Ludwik Wiśniewski, Łukasz Garbal, Lidia Niedźwiedzka-Owsiak i Jerzy Owsiak. Rozmowę z laureatami poprowadzili ks. Adam Boniecki i Henryk Woźniakowski. Galę uświetnił koncert Bester Quartet. Wieczór poprowadziła Jolanta Kogut.
Studenci Wydziału Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, zajęli drużynowo pierwsze miejsce w IX Ogólnopolskim Konkursie Prawa Kanonicznego, który odbył się dnia się 27 marca 2019 roku na terenie Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Nasza drużyna to: ks. Paweł Ochocki, o. Rafał Waluch i ks. Piotr Żemojda. Natomiast ks. Piotr Żemojda zajął pierwsze miejsce w konkursie indywidualnym. Opiekunem studentów z ramienia WPK UPJPII w Krakowie był ks. dr Bartłomiej Pieron.
Sądeckie targi już tradycyjnie odbywały się w hali sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Nowym Sączu. Wzięli w nich udział przedstawiciele uczelni m.in.z Nowego Sącza, Nowego Targu, Krakowa, Lublina, Rzeszowa. Młodzież z terenów powiatu nowosądeckiego oraz Nowego Sącza zapoznawała się z ofertami przygotowanymi przez uczelnie wyższe i szkoły policealne.
W Akademii Ignatianum trwa rekrutacja na studia podyplomowe na kierunku Ochrona Danych Osobowych.
„Ghostwriter”, ”ayahuaski”, „huncwot” i „cholagoga” - to tylko niektóre z pułapek językowych, które czyhały na uczestników V Dyktanda Krakowskiego. Z arcytrudnym tekstem, przygotowanym przez dr hab. Mirosławę Mycawkę z Wydziału Polonistyki UJ, najlepiej poradził sobie Krzysztof Zubrzycki. Nowy Krakowski Mistrz Ortografii popełnił jedynie 2 błędy. W kategorii junior zwyciężyła Zofia Balcerek.
Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera zaprasza na kursy językowe. Jest to nowa oferta uczelni skierowana zarówno do studentów WSE oraz osób z zewnątrz.
W najbliższych dniach na terenie południowej Jordanii rozpocznie się kolejna kampania naukowców z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego (IA UJ). W tym roku zespół dr. Piotra Kołodziejczyka planuje przeprowadzić badania w górskim rejonie w pobliżu miasta At-Tafila.
W tym roku wyścig jedzie podbijać bułgarskie wybrzeże, a dokładnie autostopowicze skierują się do malowniczej miejscowości Kiten, znajdującej się 59 km od Burgas.
Niestety od kilku lat zmagamy się w Polsce z wyraźnym wzrostem lekooporności u drobnoustrojów, a jej poziom jest jednym z najwyższych w Europie. Problem dotyczy nie tylko stosowanych od dawna w leczeniu beta-laktamów – w tym znanego każdemu pacjentowi augmentinu, fluorochinolonów czy makrolidów, ale również nowszych na polskim rynku karbapenemów. Prawdopodobnie ma to bezpośredni związek z tym, że nadzwyczaj chętnie korzystamy w Polsce z antybiotyków. Europejskie badanie dotyczące wykorzystania antybiotyków w leczeniu poza-szpitalnym wskazuje, że pacjenci w Polsce wykupują ich bardzo dużo, w Europie więcej antybiotyków zażywają tylko Grecy i Włosi.
Prorektor UJ ds. Collegium Medicum prof. Tomasz Grodzicki zatwierdził nominację Marcina Jędrychowskiego na stanowisko dyrektora Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Kandydaturę tę wskazała komisja powołana do przeprowadzeniu postępowania konkursowego, której posiedzenie odbyło się 6 lutego. Kadencja nowego dyrektora rozpocznie się 1 marca i potrwa do 28 lutego 2025r.
Efektywny katalizator strukturalny do jednoczesnej redukcji tlenków azotu oraz usuwania cząstek sadzy ze spalin emitowanych przez silniki Diesla będzie wynikiem prac polskich i chińskich naukowców. Projekt, którego kierownikiem jest prof. Zbigniew Sojka z Wydziału Chemii UJ, zostanie zrealizowany w ramach pierwszego konkursu bilateralnego prowadzonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Ministerstwo Nauki i Technologii Chińskiej Republiki Ludowej.
W poniedziałek 18 lutego rozpoczęły się zapisy na V Dyktando Krakowskie! Wyjątkową, jubileuszową edycję uświetni obecność dwóch gwiazd polskiej estrady muzycznej: Ani Wyszkoni i Roksany Węgiel!
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
 
Polityka Prywatności