Trwa wystawa malarstwa Simeona Genewa "Raporty z Pasa Kuipera"

Wystawa autorstwa Simeona Genewa - artysty grafika, projektanta graficznego, wykładowcy w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie będzie czynna do 31 marca w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej przy ul. Rajskiej 12 w Krakowie.

Na wystawę Raporty z Pasa Kuipera składa się seria obrazów Simeona Genewa, zrealizowanych w latach 2015-2018, których wspólnym motywem są maszyny lub ich szczątki, ukazane w bliżej nieokreślonej przyszłości. Głównymi, łatwo wychwytywanymi inspiracjami, od lat pozostają dla artysty: komiks frankofoński i kino science fiction. Obrazy zebrane na wystawie zdradzają zainteresowanie autora robotyką, sztuczną inteligencją i szeroko rozumianym post-humanizmem. Malarstwo Simeona Genewa cechuje ponadto wrażliwość architekta, stąd na płótnach pojawiają się także fragmenty pejzażu miejskiego, z jego nieodłącznymi elementami – graffiti, reklamą, odpadami. Przyszłość nie będzie sterylna, lśniąca, w opływowym kształcie; będzie brudna, kanciasta i pokryta napisami sprayem – mówi nam Genew. Serię charakteryzują powtarzalne rytmy w kompozycji i intensywne kolory w tłach. Autor, choć pozostaje wierny technice akrylowej, w ostatnim czasie odchodzi od płaskiej plamy barwnej i czystej linii konturowej, na rzecz bardziej ekspresyjnych środków wyrazu. Najnowsza seria wpisuje się w dotychczasowe poszukiwania artysty i bez wątpienia przypadnie do gustu miłośnikom sci-fi. - Artur Wabik, kurator wystawy.

Simeon Genew jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Wykłada rysunek i kompozycję oraz malarstwo cyfrowe na kierunku Grafika reklamowa i multimedia w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera, gdzie prowadzi również unikatową specjalność Digital Art. Przygotowuje na niej młodych artystów do pracy m.in. jako artysta grafik w branży gier. Poza pracą dydaktyczną, zawodowo zajmuje się projektowaniem graficznym i malarstwem cyfrowym. Jest prezesem Krakowskiego Stowarzyszenia Komiksowego.


data ostatniej modyfikacji: 2019-02-15 09:51:59
Komentarze
 
Polityka Prywatności