NEWSY Kraków
i małopolskie

Perspektywy rozwoju Unii Europejskiej. XVIII międzynarodowa konferencja z cyklu "Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej"

„Unia Europejska potrzebuje Polski, by wspólnie z nami kształtowała przyszłość”. Antonio Tajani, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Uczestników konferencji przywitał bp Tadeusz Pieronek, przewodniczący komitetu organizacyjnego oraz posłowie do Parlamentu Europejskiego – Janusz Lewandowski i Andrzej Grzyb.

Antonio Tajani, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, który planował swoją obecność na tej konferencji, ze względu na pilne sprawy zawodowe, przysłał nagranie, w którym zaakcentował sposób postrzegania na świecie miejsca konferencji – Kraków, to wyjątkowe miasto Jana Pawła II, a Polska krajem Solidarności, która pisała historię praworządności, tolerancji, wolnego słowa, której udało się zlikwidować wiele podziałów. „Unia Europejska potrzebuje Polski, by wspólnie z nami kształtowała przyszłość – mówił. Unia Europejska oparta jest na wartościach chrześcijańskich, mam nadzieję, że Polska będzie kształtować nadal naszą integrację europejską”. Europa nie jest jedynie wspólnym rynkiem czy wspólną walutą, powinna być otwarta na innych , na współpracę.

Słowa Największego Małopolanina Jana Pawła II: „Polska potrzebuje Europy, tak bardzo jak Europa potrzebuje Polski” przywołał Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa. Jak zauważył  – to stwierdzenie jest bazą organizowanej w Krakowie konferencji, której celem jest przedyskutowanie, przemyślenie wspólnego działania, gdyż „nam Europejczykom zależy na wspólnym dobrobycie, ale i na wspólnych wartościach.”- mówił

"Będziemy nadal rozwijać europejski projekt pokojowy" mówił Bp Rimantas Norvila, przewodniczący Komisji COMECE ds. Współpracy Międzynarodowej UE, a o rozpoczętej konferencji , że to kolejne zaproszenie to tego, by przemyśleć Europę, by podjąć odważne decyzje w sprawie jej rozwoju. Europa musi ponownie skupić się na człowieku i wspólnocie, ze szczególną uwagą na tych, którzy są marginalizowani i biedni.

I Sesja panelowa poruszała problem euro. Tematem: „Euro – społeczne, polityczne i gospodarcze spoiwo UE”. Dr Janusz Lewandowski, poseł do parlamentu Europejskiego przyznał, że euro pozostaje dla wielu wciąż śmiałym eksperymentem. Dementował utarty w Polsce pogląd, że wejście do strefy euro byłoby czymś niekorzystnym dla polskiego społeczeństwa. Radził, by ostudzić niepotrzebne emocje, a najlepszym wskazaniem dla Polski niechaj pozostaje fakt, że państwa, które podjęły w ostatnich latach taką decyzję nie należą do chętnych, które chciałyby się z tej strefy wycofać.

W tej dyskusji wzięli udział obok Dariusza Lewandowskiego Kai Wynands, szef gabinetu Komisarza ds. Euro i Dialogu Społecznego Vvaldisa Dombrovskisa, dr Ivan Stefanec, poseł do Parlamentu Europejskiego, pełnomocnik rządu słowackiego ds. wprowadzenia euro, Janusz Jankowiak, Główny Ekonomista Polskiej Rady Biznesu. Sesję poprowadził red. Andrzej Godlewski.

Kolejna sesja panelowa poruszała kwestię "Schengen - strefa stabilności i zewnętrzna granica UE". Do udziału w dyskusji nt. praworządności, jako gwarancji silnej UE zaproszono m.in. prof. Hannę Suchocką, Honorową Przewodniczącą Komisji Weneckiej, byłą Premier RP.


data ostatniej modyfikacji: 2018-10-08 09:48:00
Komentarze
Karate w Krakowie dla studentów


Nauka języków w Krakowie
boks.gif

Nauka języka za granicą

Przegląd uczelni w Polsce
Ignatianum_220_uzupelniajacy_2019.jpg
WSE_220.gif
boks_220.gif
WSSIP_220.jpg
agh_pl_220_300.jpg
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura SGGW w nocy
miniatura Pracownia technologii żywności - 2
miniatura
 
Polityka Prywatności