Kapa koronacyjna, która zaprezentowana została na ekspozycji w Muzeum Katedralnym na Wawelu jest najstarszym istniejącym elementem stroju koronacyjnego królów polskich.
Ten dzień trzeba zapamiętać! Nastąpił finalny odbiór trwających trzy lata prac konserwatorskich, których zadaniem było uratowanie przed całkowitą degradacją obić ściennych reprezentacyjnego pomieszczenia w katedrze na Wawelu.
Trwa dodatkowy nabór na studia w Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, reprezentowany przez JM Rektora ks. prof. dr. hab. Wojciecha Zyzaka i Gmina Wadowice, którą reprezentował Burmistrz Wadowic - Bartosz Kaliński podpisały umowę o partnerskiej współpracy w zakresie: - dydaktyczno-naukowym, między innymi poprzez organizację prowadzonych przez pracowników UPJPII otwartych wykładów, związanych z postacią Świętego Jana Pawła II - wypracowania koncepcji rozwoju ośrodka uczelni na terenie miasta Wadowice - wymiany informacji, spostrzeżeń i doświadczeń - wzajemnego promowania stron.
Celem projektu, po raz siódmy realizowanego przez IPN, jest popularyzowanie wiedzy o historii polskich Kresów Wschodnich I i II Rzeczypospolitej wśród młodzieży. Jednym z najważniejszych aspektów konkursu jest uwrażliwianie uczestników na los Polaków mieszkających za naszą obecną wschodnią granicą, kształtowanie świadomości, że nadal są oni cząstką naszej Ojczyzny.
Świętowanie jubileuszu rozpoczęło nadzwyczajne posiedzenie Samorządu Studentów Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie z udziałem władz Uczelni – przedstawicieli Senatu UPJPII, a wszystko odbywało się w sali senackiej rektoratu przy ul. Kanoniczej 25.
Tegoroczni laureaci nagrody Feniks 2019: Nagrodę FENIKS 2019 w kategorii „seria wydawnicza/dzieła zebrane” przyznano za serię „Ministerium Expositions”, „Nauka, mądrość i powołanie”, „Powołanie, konsekracja i posłanie”, „Tajemnica Trójjedynego”, „Syn Boży i nasz Zbawiciel”, „Światło Chrystusa i sakrament zbawienia” autorstwa ks. prof. dr. hab. Janusza Królikowskiego wydaną przez Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
2 kwietnia to dzień bardzo wyjątkowy, zwłaszcza dla naszej społeczności akademickiej. 14-sta rocznica śmierci patrona naszej Uczelni - Świętego Jana Pawła II, to najlepsza okazja do wspomnień związanych z jego życiem. 60 osób z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie wybrało się do Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach. Multimedialna wystawa połączona z oprowadzeniem i przywołaniem jakże bogatej historii życia Karola Wojtyły i Jana Pawła II wywołała u wielu osób niesamowite emocje, a nade wszystko skłoniła do refleksji – szczególnej tego dnia.
Tegorocznymi laureatami Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera zostali: o. Ludwik Wiśniewski, Łukasz Garbal, Lidia Niedźwiedzka-Owsiak i Jerzy Owsiak. Rozmowę z laureatami poprowadzili ks. Adam Boniecki i Henryk Woźniakowski. Galę uświetnił koncert Bester Quartet. Wieczór poprowadziła Jolanta Kogut.
Studenci Wydziału Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, zajęli drużynowo pierwsze miejsce w IX Ogólnopolskim Konkursie Prawa Kanonicznego, który odbył się dnia się 27 marca 2019 roku na terenie Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Nasza drużyna to: ks. Paweł Ochocki, o. Rafał Waluch i ks. Piotr Żemojda. Natomiast ks. Piotr Żemojda zajął pierwsze miejsce w konkursie indywidualnym. Opiekunem studentów z ramienia WPK UPJPII w Krakowie był ks. dr Bartłomiej Pieron.
Sądeckie targi już tradycyjnie odbywały się w hali sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Nowym Sączu. Wzięli w nich udział przedstawiciele uczelni m.in.z Nowego Sącza, Nowego Targu, Krakowa, Lublina, Rzeszowa. Młodzież z terenów powiatu nowosądeckiego oraz Nowego Sącza zapoznawała się z ofertami przygotowanymi przez uczelnie wyższe i szkoły policealne.
„Młodzież chce zmienić świat poprzez miłość i życie ewangeliczne” – powtórzył z przekonaniem słowa papieża ks. kardynał Stanisław Dziwisz podczas piątkowego spotkania na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.
Telewizja JP2TV Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie znów w akcji podczas ŚDM. Reporterka Sylwia Micyk i operator Jakub Stoszek pojechali do Panamy, by relacjonować to wielkie wydarzenie z udziałem papieża Franciszka i setek tysięcy młodych ludzi.
Dyrektor Międzyuczelnianego Instytutu Muzyki Kościelnej dr hab. Witold Zalewski i jego córka Hanna wystąpili w kościele de la Merced w Panamie w ramach Światowych Dni Młodzieży. Witold Zalewski jest zarazem głównym organistą katedry na Wawelu, cenionym muzykiem koncertującym w różnych częściach świata. W ostatnim czasie m.in. w Sydney, Toronto.
11 stycznia to rocznica wyznaczająca datę promocji akademickich na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Właśnie tego dnia, 622 lata temu, papieżBonifacy IX podpisał bullę „ Eximiae devotionis affectus” . Wyznaczała ona cele związane z utworzeniem w Krakowie Wydziału Teologicznego, którymi były: rozszerzenie wiary chrześcijańskiej, pomnażanie sprawiedliwości i ludzkiej pomyślności. Z tego właśnie Wydziału Teologicznego UPJPII się wywodzi.
Ks. prof. zw. dr hab. Janusz Mastalski, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej, do niedawna piastujący funkcję prorektora ds. studenckich i dydaktyki Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz ks. prałat dr Franciszek Ślusarczyk, rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach, który przez wiele lat był pracownikiem naukowym UPJPII zostają nowymi biskupami pomocniczymi archidiecezji krakowskiej.
Nie zabrakło Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie podczas pielgrzymki Archidiecezji Krakowskiej do Rzymu. Reprezentują uczelnię m.in.: JM rektor ks. prof. dr hab. Wojciech Zyzak, prorektor ds. potencjału naukowego i współpracy międzynarodowej ks. prof. dr hab. Józef Stala, prorektor ds. studenckich i dydaktyki ks. dr hab. Robert Tyrała, prorektor ds. rozwoju i polityki kadrowej ks. dr hab. Antoni Świerczek, dr hab. Witold Zalewski dyrektor Międzyuczelnianego Instytutu Muzyki Kościelnej. W każdej mszy św., czy to w bazylice Santa Maria Maggiore, czy w kościele Santo Spirito in Sassia, czy w samej Bazylice św. Piotra i przy grobie Ojca Świętego Jana Pawła II, wszędzie śpiewa Chór Międzyuczelnianego Instytutu Muzyki Kościelnej z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie.
„Unia Europejska potrzebuje Polski, by wspólnie z nami kształtowała przyszłość”. Antonio Tajani, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Uczestników konferencji przywitał bp Tadeusz Pieronek, przewodniczący komitetu organizacyjnego oraz posłowie do Parlamentu Europejskiego – Janusz Lewandowski i Andrzej Grzyb.
Tradycją Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie jest pielgrzymka wspólnoty akademickiej poprzedzająca uroczystość inaugurującą nowy rok akademicki. Teraz, po raz czwarty z rzędu, spotkaliśmy się w Sanktuarium św. Jana Pawła II, by poprzez wspólną modlitwę prosić o opiekę Bożą i naszego świętego patrona św. Jana Pawła II (w poprzednich latach, zanim powstało sanktuarium na Białych Morzach, pielgrzymowano do Kalwarii Zebrzydowskiej).
Wydział Nauk Społecznych na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie w roku akademickim 2018/19 kontynuować będzie WYKŁADY OTWARTE na temat BIBLIA W KULTURZE ŚWIATA
Do 23 września trwa III tura rekrutacji Dziennikarstwo i komunikację społeczną w Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie zaprasza na studia. Rekrutacja dodatkowa trwa do 3 września 2018 roku.
Dodatkowa rekrutacja na Muzykę kościelną w Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie rozpocznie się 6 sierpnia i będzie trwać do 3 września do godziny 12:00.
Kapitularz, to pomieszczenie usytuowane w sercu Archiwum Krakowskiej Kapituły Katedralnej, które stanowi reprezentacyjną salę zebrań kanoników kapituły.
Autorką pierwszej pracy doktorskiej z zakresu Nauki o Rodzinie jest Ewa Poźniak. Tematem, któremu poświęciła swoje badania: Rodzinne, społeczno-religijne konteksty starzenia się. Studium empiryczne na przykładzie słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w województwie podkarpackim. Praca powstawała pod kierunkiem ks. dra hab. Janusza Mierzwy, prof. PWSZ im. J. Grodka w Sanoku. Promotorem pomocniczym był ks. dr Marcin Cholewa z UPJPII w Krakowie.
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie zaprasza na nowe studia podyplomowe na kierunku Mediacje Cywilne i Rodzinne.
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II zaprasza na studia DUALNE na kierunku Praca Socjalna (Wydział Nauk Społecznych). Na kierunek z komponentem DUALNYM jest ograniczona liczba miejsc – bo tylko 18, zatem KTO PIERWSZY.....!!!!!
Arcybiskup Angelo Vincenzo Zani - sekretarz Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej spotkał się z dziekanami wydziałów teologicznych, filozoficznych i prawa kościelnego z całej Polski. Arcybiskup, przebywający w UPJPII po raz pierwszy, przybył do Krakowa w celu omówienia kwestii nowej konstytucji apostolskiej Veritatis gaudium o uniwersytetach i wydziałach kościelnych.
odziny wychowujące dzieci z zespołem Downa są bardzo często pozostawione samym sobie – to najważniejszy wniosek, z raportu który opublikowali w ramach obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa naukowcy z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II wraz z Poradnią Bioetyczną oraz Fundacją „Jeden z Nas”. Badacze, którzy dotarli do prawie 400 rodzin z całej Polski, przedstawili trudności z jakimi na co dzień muszą mierzyć się rodzice wychowujący dziecko z zespołem trisomią 21-go chromosomu.