Niecodzienie zdarza się, aby Ojciec Święty przyjmował uczestików konferencji naukowej. Jednak temat tej konferencji jest Papieżowi Franciszkowi szczególnie bliski. A ponieważ prawo do edukacji, to prawo człowieka, tym większe znaczenie ma konfernecja organizowana na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Organizatorami konferencji są International Federation of Catholic Universities (IFCU, której członkiem jest UPJPII), Being the Blessing Foundation, Uniwersytet Gregoriański w Rzymie i Center for Interreligious Understanding. Dr Paulina Guzik, adiunkt Instytutu Dziennikarswa i Komunikacji Społecznej jest koordynatorem komunikacji konferencji.
Konferencja "Refugees and Migrants in a Globalized World: Responsibility and Responses of Universities," odbywa się w dniach 1- listopada 2017 roku w Rzymie. Głównym celem konferencji jest lepsze zrozumienie wymiarów i realiów sytuacji uchodźców i migrantów w świecie, a przede wszystkim wypracowanie rozwiązań edukacyjnych, które pomogą zarówno uchodźcom i migrantom, ale także społeczeństwom w zrozumieniu problemu migracji.
"Ta konferencja pokazuje edukację wyższą w akcji, nakierowaną na sprawę ważną nie tylko dla edukacji, ale też na globalny problem, ważny dla ludzkości" - powiedział podczas konferencji prasowej O. Pedro Rubens, Prezydent Federacji Uniwersytetów Katolickich. Podczas konferencji obecne będą instytucje, które nie tylko w obszarze edukacji zajmują się uchodźcami i migrantami - takie jak UNHCR.
Konferencja jest ważna dla tych, którzy chcą podjąć aktywne działanie w obszarze edukacji migrantów I uchodźców. Będą na niej obecne uniwersytety i instytucje, dla których edukacja uchodźców i migantów, to nie jest 'mission imposible'. Aby połączyć instytucje, które realizują, albo chcą realizować projekty związane z edukacją uchodźców ostatniego dnia konferencji stworzymy sieć International Initiatives for Migrant and Refugee Education - stanie się ona dziedzictwem tej konferencji i przestrzenią, w której uniwersytety oraz instytucje z całego świata będą współpracować" - mówi Anthony Cernera, szef amerykańskiej fundacji Being the Blessing i były Prezydent IFCU.
Pośród reprezentowanych na konferencji instytucji będą : ks. dr. Peter Balleis SJ, dyrektor Jesuit Worldwide Learning (JWL), a także ks. dr. Michael Czerny SJ, i ks. dr Fabio Baggio SJ. Podsekretarze ds. Uchodźców i Migrantów watykańskiej Dykasterii Promocji Integralnego Rozwoju Człowieka.
"Konferencja ta ma na celu rozpocząć kooperację wielu instytucji w kwestii edukacji migrantów i uchodźców. 12 instytucji z całego świata zadeklarowało stworzenie sieci International Initiatives for Migrant and Refugee Education (IIMRE), do której będą dołączać kolejne organizacje" - mówi o. Rene Micallef, profesor Uniwersytetu Gregoriańskiego.
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie będzie jedną z instytucji założycielskich sieci, zarazem jedyną z Z Europy Środkowo - Wschodniej, u boku takich uniwersytetów jak: Katolicki Uniwersytet Św. Pawła w Ottawie, Katolicki Uniwersytet w Marsylii, Keystone College w Stanach Zjednoczonych.Podczas uroczystego podpisania deklaracji uczestnictwa w Rzymie obecny będzie rektor UPJPII, ks. prof. dr hab. Wojciech Zyzak.
Ojciec Święty przyjmie uczestników konferencji na prywatnej audiencji w sobotę, 4 listopada w Watykanie.
dr Paulina Guzik adiunkt Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UPJPII w Krakowie
Więcej informacji na temat inicjatywy:
facebook.com/2imre
twitter.com/2imre