2021-10-14 18:00

Będzie słodko i smaczno z UPJPII

Akademia Kulinarna w Krakowie działająca przy Wydziale Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie zaprasza w najbliższy czwartek (14.10.br.) na niewątpliwie ekscytujące spotkanie z redaktorem serii „Monumenta Poloniae Culinaria” dr. hab. Jarosławem Dumanowskim, prof. UMK (Wydział Nauk Historycznych).

Spotkanie odbędzie się 14 października br. o godz. 18.00 w auli przy ul. Bernardyńskiej 3 w Krakowie .

 – Krakowskie „Kuchmistrzostwo” to najstarsza polska książka kucharska, niestety nie zachował się ani jeden jej egzemplarz. Mimo wielu poszlak nie byliśmy nawet całkowicie pewni, czy taka książka w ogóle istniała – mówi Jarosław Dumanowski.  

 – Kopię tego tekstu rozpoznaliśmy niedawno w zbiorze receptur spisanych w połowie XVIII w na Wołyniu. „Zbiór dla kuchmistrza tak potraw jako i ciast robienia”, który właśnie opublikowaliśmy jako ósmy tom naszej serii „Monumenta Poloniae Culinaria”. Zawiera m.in. ponad 220 receptur z zaginionej najstarszej polskiej książki kucharskiej. Dzięki nim możemy się dowiedzieć jak „ptacy mają być działani”, jak coś oszafranić, omaślnić i osmalczyć oraz w jakim sosie podawać wiewiórki. Możemy sprawdzić co należy podać w Wielki Czwartek, czym się różni post piątkowy od „karmi sobotniej”, jak przyrządzić farmuszkę i po co w wacku nosi się ocet.  

Książka kucharska sprzed prawie 500 lat opowiada o zapomnianym smaku, poście, tożsamości i wyróżnieniu. I oczywiście o kuchni… 


data ostatniej modyfikacji: 2021-10-13 18:16:43
Komentarze
 
Polityka Prywatności