2021-10-20 19:00

Narkotyki w III Rzeszy - wykład z cyklu "Nauka w pigułce"

Instytut Psychologii i Instytut Amerykanistyki i Studiów Polonijnych Uniwersytetu Jagiellońskiego wraz z Cafe Nauka zapraszają 20 października o godzinie 19:00 na wykład "Narkotyki w III Rzeszy". Obowiązuje limit miejsc na sali – zapisy online rozpoczną się w piątek 15 października o godz. 10.00. Zostanie wtedy podany link do formularza. W odpowiedzi otrzymacie automatycznie wygenerowany kod, który należy okazać przy wejściu.

O wykładzie:

Naziści przedstawiali się jako wojownicy przeciwko moralnej degeneracji. Trzecia Rzesza była jednak przesiąknięta substancjami psychoaktywnymi: kokainą, heroiną, morfiną, a przede wszystkim amfetaminą lub metamfetaminą.
Używali jej wszyscy – od robotników fabryk po gospodynie domowe. Była kluczowa dla wytrzymałości żołnierzy, co częściowo wyjaśnia zwycięstwo Niemiec w wczesnej fazie II wojny światowej. Na najwyższych szczeblach kierownictwa Rzeszy nadużywanie substancji na wielką skalę osłabiało i utrudniało podejmowanie decyzji. Gdy wojna obróciła się przeciwko Niemcom, Hitler i jego świta ukojenia szukali potencjalnie śmiertelnych koktajlach używek podawanych przez lekarza dr Morella.

data ostatniej modyfikacji: 2021-10-12 13:52:57
Komentarze
 
Polityka Prywatności