Kraków - imprezy, koncerty, informacje

kategoria
Przejdź do: newsy Kraków
2018-09-01

Bieg Charytatywny Fundacji Tesco. W tym roku celem "nerkoserce"

1 września na krakowskich Błoniach spotkają się rodziny z dziećmi, mieszkańcy Krakowa, jak i wszyscy miłośnicy biegania, którzy połączą swoje siły i sportowe pasje, by wspomóc najmłodszych potrzebujących - pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie (USD). Celem tegorocznego biegu jest zebranie środków na zakup pierwszej sztucznej nerki przeznaczonej dla najmłodszych kuracjuszy z Małopolski.

7. Bieg Charytatywny Fundacji Tesco będzie nie lada wydarzeniem zarówno dla wytrawnych biegaczy, jak również dla ich rodzin i przyjaciół. Wystartować będzie można w biegach: głównym na dystansie 10 km, rodzinnym o długości 3,5 km, na szpilkach na 100 m i dystansach dla dzieci. Wszyscy chętni będą mogli również wziąć udział w licznych warsztatach, konkursach i atrakcjach promujących zdrowy tryb życia. Zapisy na bieg, które ruszyły 22 czerwca, prowadzone są w systemie internetowym na stronie zapisy.sts-timing.pl.

- Naszym celem w tym roku jest zebranie środków na zakup aparatu "Carpe Diem", czyli "nerkoserca". Będzie to pierwsze urządzenie do dializ noworodków i niemowląt w Polsce. To rodzaj zminiaturyzowanej sztucznej nerki dostosowanej do masy ciała noworodków i niemowląt, która dodatkowo wspiera pracę serca. Służy do dializy, czyli pozwala usunąć nadmiar wody i szkodliwych substancji z organizmu dziecka i jest niezwykle istotny w intensywnej terapii i ratowaniu życia bardzo małych pacjentów - mówi prof. Przemko Kwinta, kierownik Oddziału Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka USD.

Od wielu lat na całym świecie prowadzone były poszukiwania metody terapii dla noworodków i niemowląt z ciężką niewydolnością nerek czy serca. Aparaty do dializy stosowane u większych dzieci i dorosłych nie sprawdzały się w przypadku pacjentów ważących mniej niż 10 kg. Trzeba pamiętać, że w żyłach tak małego dziecka płynie od 120 ml do 600 ml krwi. Zastosowanie standardowej aparatury wiąże się z ryzykiem usunięcia z organizmu dziecka zbyt dużej ilości płynu, co prowadzi do odwodnienia i zbyt niskiego ciśnienia tętniczego lub pozostawienia nadmiaru wody, skutkującego obrzękiem i za wysokim ciśnieniem tętniczym. Dlaczego zakup sztucznej nerki jest tak bardzo istotny.

- Jest ona dostosowana do niewielkiej objętości krwi niemowlęcia. Aparat został skonstruowany przez prof. Claudio Ronco z Włoch. Jego użycie dosłownie pozwala schwytać czas na regenerację narządów małego dziecka i znacząco zwiększyć szansę na przeżycie - wyjaśnia prof. Przemko Kwinta.

Dzięki 6. poprzednim edycjom biegu Fundacja Tesco przekazała już ponad 800 tys. zł na rzecz USD. Gdyby nie zaangażowanie m.in. 7 914 biegaczy, którzy wystartowali w poprzednich edycjach biegu i przebiegli ponad 43 tys. km, niemożliwe byłoby wyremontowanie oraz doposażenie w sprzęt medyczny i rehabilitacyjny różnych oddziału szpitala, a także zakup prodrobota i karetki neonatologicznej "N". Dzięki wsparciu uczestników, partnerów i wolontariuszy biegu, dzieci leczą się w przyjaznych warunkach i korzystają z nowoczesnej aparatury.

- Zapraszamy wszystkich, którym leży na sercu zdrowie i życie noworodków i niemowląt z Małopolski, aby przyłączyli się do naszego biegu. Pragniemy, aby 1 września na krakowskich Błoniach było z nami jak najwięcej biegaczy, którzy swoją obecnością zamanifestują poparcie do naszej inicjatywy i pomogą nam w zakupie sztucznej nerki. Każdy, kto dołączy do naszego, będzie bohaterem z wielkim sercem i wielką mocą ratowania życia oraz zdrowia dzieci - mówi Katarzyna Michalska-Miszczyk, prezes Fundacji Tesco.


data ostatniej modyfikacji: 2018-07-02 10:06:33
Komentarze
Karate w Krakowie dla studentów


Nauka języków w Krakowie
BezplatnyTest_220.gif

Nauka języka za granicą
ef_220.jpg

Przegląd uczelni w Polsce
WSE_220.gif
Przeglad_uczelni_220.jpg
agh_pl_220_300.jpg
misjaUJ_220_Cezary.jpg
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura
miniatura
miniatura Wyższa Szkoła Bankowa w Gdyni - 8
 
Polityka Prywatności