Nagrody naukowe Siemensa dla badaczy z AGH i PŚl

Tag: AGH
Dział: Kraków

Rozstrzygnięto konkurs o Nagrodę Naukową Siemensa za rok 2007. Nagrodę Badawczą otrzymał prof. dr. hab. inż. Andrzej Jajszczyk z Akademii Górniczo- Hutniczej w Krakowie za "Badania w zakresie sieci i systemów telekomunikacyjnych nowej generacji", a Nagrodę Promocyjną dr. hab. inż. Marek Pawełczyk z Politechniki Śląskiej.

Nagrodę Promocyjną otrzymał dr. hab. inż. Marek Pawełczyk z Politechniki Śląskiej za rozprawę habilitacyjną "Zastosowanie cyfrowego przetwarzania sygnałów, sterowania optymalnego i adaptacyjnego oraz identyfikacja systemów do aktywnej redukcji hałasu - projektowanie, analiza i implementacja w aktywnym zagłówku fotela oraz aparacie telefonicznym". Moje wieloletnie badania - mówi prof. Jajszczyk - obejmowały szereg zagadnień z obszarów działalności firmy Siemens AG w dziedzinie telekomunikacji.

W szczególności dotyczyły m.in. badania struktury, sterowania, testowania pól komutacyjnych (tj urządzeń przełączających) stosowanych w cyfrowych centralach telekomunikacyjnych; koncentrowały się na analizie metod zarządzania systemami telekomunikacyjnymi, zagadnieniami zwiększania odporności sieci telekomunikacyjnych na uszkodzenia, a także gwarantowania jakości usług. Wynikiem tych prac było m.in. 9 książek i skryptów, ponad 230 publikacji naukowych (w tym ok. 50 w czasopismach z tzw. Listy Filadelfijskiej), a także 19 patentów, w tym w USA i Europie Zachodniej.

Celem mojego projektu - jak wyjaśnia prof. Marek Pawełczyk z Politechniki Śląskiej - było zastosowanie cyfrowego przetwarzania sygnałów, sterowania optymalnego i adaptacyjnego oraz identyfikacji systemów do technik aktywnej redukcji hałasu w oparciu o zasadę destruktywnej interferencji fal akustycznych. W największym uproszczeniu techniki te polegają na generowaniu fal akustycznych o tak dobranych parametrach, by wchodziły one w interferencję z falami wywołującymi hałas i znosiły się w ten sposób nawzajem. W obszarze interferencyjnym powstaje wówczas lokalna strefa ciszy. Urządzenia do aktywnego tłumienia hałasu stosowane są do likwidacji niskoczęstotliwościowych szumów ciągów klimatyzacyjnych lub eliminacji różnego rodzaju szkodliwych drgań przemysłowych. Odpowiednio zaprojektowane układy sterowania zastosowano też m.in. do sterowania aktywnym zagłówkiem fotela, a także aktywnym aparatem telefonicznym. Celem aktywnego zagłówka fotela jest generacja stref największego tłumienia hałasu (tzw. stref ciszy) wokół uszu osoby zajmującej miejsce na fotelu. Podobnie, celem aktywnego aparatu telefonicznego jest redukcja poziomu tła akustycznego osoby rozmawiającej przez telefon stacjonarny, bądź komórkowy. Przeprowadzone badania potwierdziły skuteczność proponowanych układów. Nagroda Siemensa została ustanowiona w wyniku porozumienia zawartego między Politechniką Warszawską a niemieckim koncernem w 1995 roku.

Od 2005 roku Siemens przyznaje Nagrodę Badawczą ("za szczególne wyniki badań naukowych dające się zastosować w praktyce") i Nagrodę Promocyjną ("za wybitne prace doktorskie i/lub habilitacyjne"). Na obydwie nagrody koncern przeznacza każdego roku 70 tys. złotych. (PAP)

ostatnia zmiana: 2016-09-02
Komentarze
Polityka Prywatności