Poznano nazwiska pierwszych stypendystów funduszu Ad Polonos

Logo UJ

Studenci z Białorusi, Rosji i Ukrainy odebrali w Collegium Maius dyplomy Funduszu Stypendialnego Ad Polonos. Jego pomysłodawczynią i fundatorką jest prof. Urszula Marta Doleżal, która w swej hojności i poświęceniu sprawom zesłańców polskich zdecydowała o udzieleniu studentom i doktorantom Uniwersytetu Jagiellońskiego wsparcia finansowego w postaci stypendiów za dobre wyniki w nauce.

- Fundusz Stypendialny Ad Polonos należy do grona Własnych Funduszy Stypendialnych Uniwersytetu Jagiellońskiego, których szczytną ideą jest wspieranie najzdolniejszych studentów i doktorantów naszej Alma Mater za sprawą przyznawania stypendiów za dobre wyniki w nauce. Wieloletnia tradycja funkcjonowania Własnych Funduszy Stypendialnych w murach Uniwersytetu Jagiellońskiego dowodzi, jak wielką wartość stanowi nauka nie tylko dla społeczności akademickiej, ale i wszystkich hojnych darczyńców, którym bliska jest chęć wspierania w nauce najzdolniejszej uniwersyteckiej młodzieży - mówi rektor UJ prof. Wojciech Nowak.

W roku akademickim 2017/2018 stypendia Ad Polonos przyznano 12 studentom. Dziewięcioro z nich pochodzi z Ukrainy - Valeriya Antonyuk, Yana Babii, Nataliia Chugaievska, Ivanna Levchuk, Pavlo Oliynyk, Marta Rogacz, Vladyslav Slovinskyi, Natalia Tarasiuk i Oleksii Yaroshkevych. Pozostali stypendyści to Viktoryia Varanetskaya i Hanna Liaskovich z Białorusi oraz Rosjanka Stanislava Krishnevskaya. Sylwetki laureatów podczas wręczania dyplomów przedstawił prof. Armen Edigarian, prorektor UJ ds. dydaktyki.

Fundusz Stypendialny Ad Polonos powstał jesienią 2016 roku z inicjatywy i utrzymuje się ze środków ofiarowanych na ten cel Uniwersytetowi Jagiellońskiemu przez prof. Urszulę Martę Doleżal, która w ten sposób pragnie wspomagać potomków zesłańców polskich studiujących na Uniwersytecie Jagiellońskim. Fundusz jest też wyrazem pamięci o jej śp. mężu - prof. Marianie Doleżalu, który pochodził z rodziny zasłużonej dla polskości ziem kresowych. Jego celem jest finansowe wsparcie wyróżniających się w nauce studentów i doktorantów Uniwersytetu Jagiellońskiego. O stypendia za wyniki w nauce mogą ubiegać się studenci z Armenii, Białorusi, Gruzji, Kazachstanu, Litwy, Rosji i Ukrainy, którzy legitymują się Kartą Polaka lub zostali uznani za osoby polskiego pochodzenia w rozumieniu przepisów o repatriacji. Stypendium przyznawane jest na okres 10 miesięcy.

- Większość stypendiów przyznawanych na polskich uczelniach ma za zadanie stworzyć materialne warunki podczas studiów. Fundusz Ad Polonos ma specyficzny charakter. Jest adresowany do potomków Polaków, którzy zostali zesłani na Syberię. W ten sposób chcemy im podziękować za przekazanie etosu polskości kolejnym pokoleniom. Cieszę się, że nasi laureaci zdecydowali się studiować w będącym perłą polskiej kultury Krakowie, a nie w Sankt Petersburgu, Moskwie, Kijowie, Mińsku czy Kownie. To stypendium jest dodatkowe, które docenia ich wysiłki pogłębiania wiedzy na najwyższym poziomie i ma im pomóc szerzej poznać ofertę kulturalną naszego miasta - wyjaśnia pomysłodawczyni i fundatorka Funduszu Stypendialnego Ad Polonos.

Prof. Urszula Marta Doleżal jest emerytowanym nauczycielem akademickim Akademii Medycznej [obecnie Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum - przyp. red] oraz Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie. Członkini m.in. Komitetu Mikrobiologii PAN, Komisji Biologicznej PAN i Polskiego Czerwonego Krzyża. W latach 2010-2016 była prezesem Stowarzyszenia Absolwentów UJ. Autorka ponad 240 publikacji naukowych w polskich i zagranicznych czasopismach z dziedziny mykologii lekarskiej, środowiskowej, mykoserologii oraz promocji zdrowia. Odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.


opublikowano: 2018-01-19
Komentarze
Polityka Prywatności