Cykl wykładów otwartych "Granice Nauki"

Dział: Kraków

Termin: 13.03.2012 - 15.05.2012
Miejsce: Winiarnia i Winoteka "Winoman", ul. św. Tomasza 7
Organizator: Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych

Cykl zainauguruje wykład dr. hab. Andrzeja Koleżyńskiego "Wiązanie chemiczne: fikcja czy rzeczywistość?", który rozpocznie się o godzinie 17. Pozostałe dziewięć spotkań odbędzie się w każdy wtorek w tym samym miejscu i o tej samej porze. Wśród zaproszonych wykładowców będą naukowcy związani z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych.

Adresatami wykładów są wszyscy zainteresowani naukami empirycznymi i filozofią. Podczas spotkań nie zabraknie tradycyjnych pytań filozoficznych, na które zaproponowane zostaną odpowiedzi inspirowane najnowszymi osiągnięciami nauki. Każdy z wykładów będzie dotyczył problemów, które stają się obecnie przedmiotem wytężonych badań albo znajdują się na granicy możliwości metody empirycznej. Organizatorzy będą szukali odpowiedzi na pytania: "Czym jest umysł, jak działa, dlaczego zawodzi i czemu w ogóle go posiadamy?"; "Jak kosmiczna ewolucja kształtowała Wszechświat, a biologiczna ludzką naturę?"; "Skąd wzięły się fenomen wierzeń religijnych oraz moralność?; "Czy metody wykorzystywane przez różne dyscypliny są wiarygodne i na odkrycie czego wciąż pozwalają?"

Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych to krakowski instytut naukowy, będący jednostką wspólną Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Centrum rozpoczęło działalność w październiku 2008 roku z inicjatywy ks. prof. Michała Hellera, który przeznaczył na założenie ośrodka otrzymaną Nagrodę Templetona. Instytut prowadzi działalność badawczą, wydawniczą, dydaktyczną i popularyzatorską.

Serwis GraniceNauki.pl wystartował w październiku 2011 r. Na jego łamach regularnie publikowane są artykuły w czterech kategoriach tematycznych: "Wszechświat", "Nauka i religia", "Umysł" i "Ewolucja". Ich autorami są naukowcy oraz dziennikarze, członkowie Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, m.in. światowej sławy filozof, fizyk i kosmolog prof. Michał Heller oraz jeden z najczęściej cytowanych polskich naukowców, neurobiolog prof. Jerzy Vetulani. Redaktorem naczelnym serwisu jest dr hab. Bartosz Brożek, prof. UJ. Serwis jest elementem projektu badawczego "Granice naukowego wyjaśniania", na którego realizację w latach 2011-2014 Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych otrzymało prestiżowy grant Fundacji Johna Templetona. Kwota dofinansowania wynosi ok. 2 mln dol.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl


ostatnia zmiana: 2012-03-23
Komentarze
Polityka Prywatności