Nowa ekspozycja „Krakowianie wobec terroru 1939–1945–1956” ma na celu przypomnieć o historii tego miejsca i o ofiarach hitlerowskiego, a potem stalinowskiego terroru. Będzie można ją oglądać od 2 czerwca w oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa przy ul. Pomorskiej.
Tematyka wystawy nie jest bez znaczenia. W Krakowie przy ul. Pomorskiej podczas II wojny światowej była siedziba gestapo. Do dziś na ścianach cel zachowało się ok. 800 napisów więźniów, w tym napis żołnierza Batalionów Chłopskich: „Mika Czesiek nie rozpacza, bo zginie za Ojczyznę”. Obok więzień wydrapał nieporadnego orzełka - jego wizerunek jest symbolem rozpoznawczym oddziału muzealnego przy Pomorskiej.
„Te cele to miejsca, które są niemym krzykiem” – ocenił dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Michał Niezabitowski. Jak podkreślił to jedyne w Krakowie autentyczne muzeum martyrologiczne.
Dyrekcja Muzeum Historycznego chce, aby oddział przy ul. Pomorskiej, Fabryka Emalia Oskara Schindlera i Apteka Pod Orłem tworzyły jedną trasę zwiedzania - Trasę Pamięci. Jej promocja ma ruszyć na bilbordach na początku czerwca.
Wspomniana wystawa stała przy ul. Pomorskiej została podzielona na trzy części. W pierwszej zaprezentowano działalność Towarzystwa Obrony Zachodnich Kresów Polski i dzieje Domu Śląskiego – budynku, w którym mieści się muzeum. Część druga przedstawia losy ofiar niemieckiego terroru, a trzecia - czasy władzy ludowej 1945–1956 i represji UB.
Zwiedzający będą mogli zobaczyć dokumenty, fotografie i zaaranżowany pokój przesłuchań. „Mamy też trzy prezentacje multimedialne. Staramy się historię tego miejsca opowiedzieć poprzez losy ludzi. Na tej wystawie przypominamy krakowian, który byli ofiarami terroru nazistowskiego i po 1945 r. komunistycznego” - powiedział kurator wystawy Grzegorz Jeżowski.
Wśród eksponatów są m.in. szachy z chleba wykonane w więzieniu i serweta zrobiona przez uwięzione kobiety.
Bardzo ważną częścią ekspozycji jest także archiwum czyli informacje zbierane przez pracowników muzeum o ofiarach hitlerowskiego i stalinowskiego terroru. Baza, która liczy obecnie kilka tysięcy pozycji, jest dostępna w formie elektronicznej i będzie w przyszłości rozbudowywana.
2 czerwca podczas otwarcia nowej wystawy mają być obecni wnukowie dowódcy okręgu krakowskiego AK gen. Stanisława Rostworowskiego, który został zamordowany przy ul. Pomorskiej, i prawnuk komendanta Szarych Szeregów w Krakowie Edwarda Heila. WOS
Źródło: PAP - Nauka w Polsce