27-30.03.2025

Festiwal Balonów „Odlotowa Małopolska”

Od 27 do 30 marca odbędzie się 4. edycja Odlotowej Małopolski.

Województwo Małopolskie, Małopolska Organizacja Turystyczna, Aeroklub Nowy Targ, Miasto Nowy Targ oraz Kraków Balloon Team zapraszają na 4. edycję Odlotowej Małopolski w dniach 27-30 marca 2025 roku. W wydarzeniu weźmie udział około 50 balonów, co czyni ten festiwal jednym z największych balonowych wydarzeń w Polsce w 2025 roku. Dzięki niemu Podhale na kilka dni zamieni się w prawdziwą Polską Kapadocję.

Na niebie oprócz rodzimych balonów, zobaczymy także kilka zagranicznych m.in. z: Belgii, Litwy, Łotwy, Mołdawii, Niderlandów, Turcji czy Węgier. Wśród balonów będzie kilka szczególnie wyróżniających się, np. w kształcie serca, świnki, repliki historycznego balonu braci Montgolfier czy baby jagi. Nie zabraknie również słynnego balonu Małopolski.

Festiwal Balonów zostanie oficjalnie zainaugurowany 27 marca na rynku w Nowym Targu tuż po zachodzie słońca. Nie zabraknie oczywiście prezentacji uczestników, balonów oraz magicznego spektaklu płomieni z balonowych palników – bo przecież bez ognia nawet najpiękniejszy balon nie wzleci.

Odlotowa Małopolska to przede wszystkim loty balonowe, ale w tym roku przygotowano także inne liczne atrakcje. Kulminacyjnym momentem festiwalu będzie sobotni odlotowy piknik na Lotnisku w Nowym Targu w godzinach 14 – 20. Dla odwiedzających to wydarzenie przygotowano wielkie widowisko, w trakcie którego z płyty lotniska wystartuje około 50 balonów. Oprócz startów balonów na ogrzane powietrze odbędą się loty treningowe zabytkowych samolotów, motoparalotni, helikopterów i szybowców.

Dodatkowo w Odlotowej Strefie Małopolski i Radia Eska przygotowano atrakcje dla całych rodzin. Można będzie zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w balonowym koszu, poczuć się jak pilot używając balonowego palnika, pokręcić się w żyroskopie, poćwiczyć swoją celność oraz wypocząć w Odlotowej Strefie Relaksu. Będą także gry, zabawy i konkursy z nagrodami od Małopolski i Radia Eska.

W Odlotowej Strefie Poczęstunku na gości czekać będzie 1000 porcji gorącego oscypka z żurawiną z grilla. Będą tu również foodtrucki.

Całe widowisko oraz relacje z balonowych koszy będzie można śledzić na telebimie w Odlotowej Strefie Widza. Odlotowy wieczór zostanie zwieńczony spektakularnym fire show w wykonaniu Teatru Ognia NAM-TARA.

Wszystkie wydarzenia odbędą się na tle zapierających dech w piersiach krajobrazów Tatr. Start balonów zazwyczaj odbywa się tuż po wschodzie słońca, a lądowanie zawsze przed zachodem słońca. Dlatego podziwianie porannych lotów polecamy dla rannych ptaszków, a popołudniowe dla tych, którzy wolą dłużej pospać. Plan lotów podczas festiwalu przedstawia się następująco:

  • 27 marca 15:00-16:00 – start balonów z Lotniska Nowy Targ

  • 27 marca 19.00–19.30 przejazd ekip balonowych przez Rynek Nowego Targu oraz

    prezentacja uczestników festiwalu

  • 28 marca 6:30-7:30 – start balonów z okolic Czarnego Dunajca

  • 28 marca 15:00-16:00 – start balonów z Górnej Równi Krupowej w Zakopanem

  • 29 marca 6:30-7:30 – start balonów z okolic Białki Tatrzańskiej

  • 29 marca 14:00-20:00 Odlotowy piknik na Lotnisku Nowy Targ

  • 29 marca 15:00-16:00 – start balonów z Lotniska Nowy Targ

  • 30 marca 6:30-8:00 – start balonów z Lotniska Nowy Targ

Udział publiczności w festiwalu jest bezpłatny. Zalecamy śledzenie aktualności na oficjalnej stronie Odlotowej Małopolski na Facebooku. Po więcej balonowych informacji i relacji z wydarzenia zapraszamy na profil Małopolskiej Organizacji Turystycznej oraz visitmalopolska.pl.

Program Festiwalu może ulec zmianie. Loty odbędą się wyłącznie przy sprzyjających warunkach atmosferycznych. Decyzję o rozpoczęciu lotów podejmuje Dyrektor Sportowy wydarzenia.

Partnerami wydarzenia są: Hotel Litworowy Staw, Gmina Bukowina Tatrzańska, Powiat Nowotarski, Miasto Zakopane i Zakopiańskie Centrum Kultury.

Projekt jest finansowany ze środków Województwa Małopolskiego.

JEN/mat.pras.


opublikowano: 2025-03-24
Komentarze

Nauka języków w Krakowie
Axon_220.jpg
Polityka Prywatności