2023-12-08 16:00

Technologie kosmiczne NASA - wykład w UKEN

Wykład prof. Artura Chmielewskiego "Technologie kosmiczne NASA" odbędzie się 8 grudnia o godzinie 16:00 w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej przy ul. Ingardena 4.

Artur B. Chmielewski konstruktor sond kosmicznych, inżynier, kierownik misji międzyplanetarnych. Studiował fizykę, mechanikę i informatykę na University of Michigan i University of Southern California. Na co dzień pracuje w centrum NASA Jet Propulsion Laboratory w Pasadena, w stanie Kalifornia. W NASA nazywają go „ABC”, po inicjałach, które mu sprytnie nadał jego ojciec – Papcio Chmiel, autor komiksu „Tytus, Romek i A’Tomek”.

W NASA wykonywał chyba wszystkie możliwe prace: budował instrumenty naukowe do łazików marsjańskich i generatory nuklearne dla misji międzyplanetarnych, testował części do statków kosmicznych i pracował nad 15 misjami NASA, które leciały, żeby zbadać Słońce, Marsa, Jowisza, Saturna i asteroidy. Był dyrektorem 4 misji z budżetami przekraczającymi setki milionów dolarów, włączając lądowanie na komecie. Zbudował laboratorium technologii budowy teleskopów, które miały za zadanie obserwowanie czarnych dziur w kosmosie i robienie zdjęć planet orbitujących inne gwiazdy. Był również konsultantem filmów w Hollywood, pracował z artystami nad sztuką kosmiczną i z amerykańskimi Indianami nad wprowadzeniem słów naukowych do języka Indian Navajo. Artur B. Chmielewski uwielbia też pracę z młodzieżą, pomaga start-upom, organizuje kluby naukowe dla liceów i projekty badawcze dla uniwersytetów. Ostatnio poświęcił się planowaniu misji do miejsca, gdzie, chyba najłatwiej poza Ziemią, byłoby rozwinąć się życiu.

Obecnie pracuje nad następnym helikopterem na Marsa i misją OASIS, która będzie szukać wody pod Saharą. OASIS jest jego ulubioną misją, gdyż daje możliwość użycia technologii kosmicznych dla poprawienia życia na Ziemi. Artur B. Chmielewski otrzymał 5 medali od NASA i 7 nagród z Jet Propulsion Laboratory, a także wiele wyróżnień za propagowanie polskiej nauki. Jest współautorem 3 książek o technologii, autorem setek publikacji i referatów, które wygłosił na najsławniejszych uczelniach świata.

Ostatnio wydał (wspólnie z Eweliną Zambrzycką-Kościelnicką) książkę dla młodzieży „Kosmiczne wyzwania. Jak budować statki kosmiczne, dogonić kometę i rozwiązywać galaktyczne problemy”, która stała się bestsellerem.

zapisz się na wykład


data ostatniej modyfikacji: 2023-11-29 15:13:00
Komentarze
 
Polityka Prywatności