19-27.11.2021

XVI Dni Muzyki Kościelnej

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II zaprasza na XVI Dni Muzyki Kościelnej, które odbędą się od 19 do 27 listopada.

Miejsce wydarzenia: Sanktuarium św. Józefa w Krakowie, ul. Zamoyskiego 2; Archidiecezjalna Szkoła Muzyczna im ks. kard. F. Macharskiego w Krakowie, ul. Prosta 35A; Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna im. F. Chopina w Krakowie, ul. Basztowa 6; Akademia Muzyczna w Krakowie im. Krzysztofa Pendereckiego, ul. św. Tomasza 43; Parafia Miłosierdzia Bożego w Krakowie ul. bpa Bandurskiego 12; Parafia Zesłania Ducha Świętego w Krakowie na Ruczaju ul. Rostworowskiego 13; Kościół Przenajświętszej Trójcy w Czarnym Dunajcu, Rynek 34; Sanktuarium św. Jana Pawła II Wielkiego w Krakowie, ul. Totus Tuus 32; Kościół Świętego Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Krakowie, Os. Kalinowe 5; Kościół Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Skawinie, ul. Kościelna 3; Kościół Matki Bożej Ostrobramskiej w Krakowie-Wieczysta, ul. Meissnera 20

Godzina: 19:15 - 13:40

W ramach Dni odbędzie się również Międzynarodowa Konferencja Naukowa (22 listopada) oraz Panel Młodego Naukowca (23 listopada) na temat Muzyka liturgiczna wczoraj, dziś i jutro – wierność tradycji, potrzeba odnowy.

Zachodzące dziś dynamicznie zmiany kulturowe skłaniają nas do refleksji nad znaczeniem i wartością muzyki kościelnej. U podstaw tej ostatniej leży zawsze doświadczenie liturgii, które nadaje odpowiedni kształt i postać muzyce rozbrzmiewającej w świątyniach. Chcemy wspólnie pochylić się nad pytaniami, które rodzą się w naszych umysłach:

  • Jakie ma dla nas znaczenie i jaką wartość muzyka kościelna dziś?
  • Jaka jest aktualnie i jaka powinna być jej rola w Kościele oraz społeczeństwie w przyszłości? Jak uczyć się od przeszłości, by znaleźć odpowiedź na przyszłość?
  • Co to znaczy czerpać z tradycji, by mieć wizję nowych form?

Przyszłość muzyki kościelnej zależy od muzyków w kościele – żyjących pełnią własnej wiary, ale i poszukujących twórczych rozwiązań. Przyszłość muzyki kościelnej zależy od ludzi, widzących więcej niż tylko hasła ery ponowoczesności. Przyszłość muzyki kościelnej zależy wreszcie od nas samych, poszukujących z pasją form jej wyrazu tak, by służyła pogłębianiu wiary i wzmacnianiu zmysłu uniwersalności Kościoła.


data ostatniej modyfikacji: 2021-11-22 15:04:03
Komentarze
 
Polityka Prywatności