4-8.10.2021

III Tydzień Zdrowia Psychicznego „Human Week”

Szpital Uniwersytecki w Krakowie we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie oraz z Urzędem Miasta Krakowa organizuje w terminie 4-8 października 2021 roku „HUMAN WEEK”- III Krakowski Tydzień Zdrowia Psychicznego.

Celem wydarzenia jest zwiększenie świadomości mieszkańców Krakowa  i nie tylko w kwestii zagrożeń jakie mogą wywołać problemy psychiczne. Ponadto, pragniemy także zwrócić uwagę na realną pomoc a nie stygmatyzację osób borykających się z problemami psychicznymi. 

Tegoroczna edycja wydarzenia będzie zatytułowana „Przełomy i kryzysy - od narodzin do starości”. 

Każdy dzień będzie posiadał swój temat przewodni.

Wszystkie wydarzenia odbędą się stacjonarnie z zachowaniem środków epidemiologicznych. Ponadto, wszystkie będą także transmitowane w sieci aby jak najszersza publiczność mogła  z nich skorzystać. 

Zainteresowanych zapraszamy do Auli Nowodworskiego w Collegium Nowodworskiego przy ul. Anny 12 w Krakowie. Wstęp wolny.

Poniedziałek 4 października godz. 17.00 Jak wychować Geniusza? 

https://www.facebook.com/events/375672780894374/?ref=newsfeed

Jak wychować Geniusza? Zapewne każdy rodzic zadaje siebie to pytanie. Na naszym spotkaniu Pani mgr Małgorzata Niewodowska oraz Pan dr hab. n. med. Maciej Pilecki postarają się na nie odpowiedzieć i nie tylko...

Genialne dziecko? Szczęśliwe dziecko?

Jak rozpoznać szczególne uzdolnienia u swojego dziecka?

Jak wzmacniać naturalną inteligencję w konkretnym kierunku, a dbanie o rozwój społeczny?

Mów tak do dziecka. Poprawna komunikacja kluczem i metodą na wychowanie geniusza.

7 cech, które świadczą o tym, że dziecko może osiągnąć sukces.

Poniedziałek 4 października godz. 19:00 Zmagania religijno - duchowe w przebiegu życia

https://www.facebook.com/events/1001101580684819?ref=newsfeed

Ludzie zwracają się do religii, gdy szukają pociechy, chcą zaspokoić potrzebę więzi, nadać znaczenie doświadczeniom życiowym czy poradzić sobie z przeciwnościami losu. Nie oznacza to jednak, że wiara jest zawsze źródłem pocieszenia a religia pełni rolę zasobu. W przeżywanie wiary wpisane są również konflikty i napięcia, których źródłem może być relacja z Bogiem lub interakcje z innymi osobami religijnymi, wątpliwości dotyczące „prawd wiary” czy konflikty moralne. Można na nie patrzyć z perspektywy religijnego radzenia sobie ze stresem bądź widzieć w nich pewną ogólną i względnie stabilną tendencję do odczuwania napięć związanych ze sprawami wiary i relacji z Bogiem (Zarzycka, 2017).

Celem tego wystąpienia będzie przybliżenie doświadczenia „milczenia Boga” w życiu osób religijnych, na tle innych zmagań religijno-duchowychi odniesienia go do kryzysów rozwojowych bądź problemów psychicznych.

Na spotkanie zaprasza dr n. hum. Jacek Prusak SJ.

Wtorek 5 października godz. 17:00 Jak być szczęśliwym rodzicem szczęśliwego nastolatka?

https://www.facebook.com/events/398997415090743?ref=newsfeed

Dla wielu rodziców czas dojrzewania ich dzieci to pasmo niekończących się lęków i frustracji. Często jest nam trudno rozpoznać w buntującym się adolescencie "słodkie i kochane dziecko", którym był jeszcze chwilę temu. Bunt i kryzys adolescencyjny to zjawiska naturalne, niezbędne w stawaniu się dorosłym. Co robić by dojrzewanie naszego dziecka przebiegło jak najbezpieczniej dla niego? Jak sprawić by nie było ono tak trudne dla Nas rodziców?

Na spotkanie zaprasza dr hab. n. med. Maciej Pilecki.

Wtorek 5 października godz. 19:00 Czy dobrze mi w swoim ciele?

https://www.facebook.com/events/2620972778212628/?ref=newsfeed

Czy dobrze mi w moim ciele? Czy otoczenie widzi we mnie osobę jaką się czuję? Czy to w kim się zakochuję i kto mi się podoba jest normalne?

Większość z nas być może nigdy nie musiała sobie zadawać takich pytań w okresie dojrzewania. Jednak w praktyce klinicznej osoby pracujące w obszarze zdrowia psychicznego oraz seksualnego mają okazję spotykać coraz więcej osób pacjenckich, których okres dojrzewania konfrontuje z koniecznością szukania odpowiedzi na takie właśnie pytania.

Spotkanie będzie okazją do rozmowy o trudnościach z jakimi mierzą się osoby nastoletnie odkrywające i nazywające swoją różnorodną tożsamość płciową i seksualną. Zapraszamy do wspólnego przyjrzenia się zjawisku, które choć zupełnie nie jest nowe, zyskuje coraz większą widzialność.

Na spotkanie zapraszają lek. Anna Tereszko i mgr Marta Dora.

Środa 6 października godz. 13:00 Mecz piłki nożnej „DOKOPAĆ PSYCHIATROM” rewanż

https://www.facebook.com/events/4376112249141402/?ref=newsfeed

Już w środę 6 października o godzinie 13:00 zapraszamy do Hali Centrum Sportu Niepełnosprawnych przy ul. Focha 40 na mecz piłki nożnej "DOKOPAĆ PSYCHIATROM"- rewanż.

To wydarzenie organizowane w ramach obchodów Human Week - III Krakowskiego Tygodnia Zdrowia Psychicznego.

Jedną z drużyn biorących udział będą, naturalnie lekarze psychiatrzy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie - Organizatora wydarzenia, zaś drużyną przeciwną będą przedstawiciele Organizatora i Współorganizatorów Human Week- Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Urzędu Miasta Krakowa.

Będzie to idealna okazja, aby zobaczyć na boisku mieszankę wybuchową!

Liczba miejsc ograniczona - 200 osób.

Bilety będą do odbioru od 27 września do wyczerpania puli w Kancelarii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie ul. Kopernika 36 w dni robocze w godzinach 8:00-15:00.

Ponadto, wydarzenie będzie transmitowane w sieci.

Środa 6 października godz. 19:00 Mono i poliamoria 

https://www.facebook.com/events/222246699928933/?ref=newsfeed

Porozmawiamy o tym, czym jest konsensualna niemonogamia, czyli seksualna lub emocjonalna otwartość na kilku partnerów. Omówimy jej rodzaje: otwarte związki, swingowanie, poliamorię, anarchie relacyjną. Zastanowimy się, dla kogo jest naturalnym wyborem, a kto ma z nią problem, jakie są najczęstsze zasady poliamorii, związków otwartych i swingowania, jak najczęściej wyglądają związki KNM, czy może w nich funkcjonować pojęcie zdrady, jak w rodzinach poliamorycznych odnajdują się dzieci i na wiele innych pytań, także tych od uczestników spotkania. Poruszymy również temat konsensualnej niemonogamii w gabinetach terapeuty - czyli co powinien wiedzieć specjalista zdrowia psychicznego, by z większą świadomością, skuteczniej i bez uprzedzeń pomóc osobom w nietypowych relacjach. 

Na spotkanie zaprasza dr Katarzyna Grunt-Mejer i mgr Marta Dora.

Czwartek 7 października godz. 17:00 Seks po 50 roku życia – czy jest o czym mówić?

https://www.facebook.com/events/200593235354054?ref=newsfeed

Seksualność może być różnorodnie rozumiana i zmieniać się wraz z biegiem życia, ale jest prawem każdego człowieka, niezależnie od wieku. Na spotkaniu zostaną poruszone kwestie naturalnych zmian, jakim podlegać może aktywność seksualna w drugiej połowie życia i jak wiele form może przyjmować seksualność 50+. W oparciu o rozmowy przeprowadzone z seniorami w Polsce przedstawię, jak ważna jest w kontekście seksualności relacja z partnerem lub partnerką, oraz jak rozpocząć otwartą komunikację z lekarzem na temat trudności w życiu seksualnym, gdy ma się 50 lat i więcej...

Na spotkanie zaprasza mgr Gabriela Gore-Gorszewska.

Czwartek 7 października godz. 20:00  KINO film „JOKER” + dyskusja po filmie

prof. dr hab. med. Dominika Dudek

Piątek 8 października  godz. 17:00  Czy senior się może rozwijać? 

https://www.facebook.com/events/4134274533365728

Rozważania na temat możliwości rozwoju będą dotyczyć okoliczności biologicznych, psychologicznych i społecznych wpływających na sytuację osoby w wieku senioralnym. Na szczególną uwagę zasługuje kontekst kulturowy: w jaki sposób we współczesnej narracji funkcjonuje pojęcie seniora. Refleksja autora będzie oparta na wiedzy pochodzącej z praktyki w gabinecie psychoterapeutycznym, a także na doświadczeniu osobistym.   

Na spotkanie zaprasza prof. dr hab. n. med. Bogdan de Barbaro.

Piątek 8 października  godz. 19:00 Jak opiekować się tymi, którzy kiedyś opiekowali się nami? 

https://www.facebook.com/events/404052444446409

Przychodzi czas, kiedy nasz organizm odmawia posłuszeństwa, kiedy nasze możliwości słabną. Czasem dotyczy to nas samych, czasem naszych bliskich. Czasem wykracza poza granice, które jesteśmy w stanie znieść, zaakceptować. 

Opieka nad bliskimi – chorymi to trudne zadanie, trudny czas, wymagający od nas różnych umiejętności, radzenia sobie z trudnymi emocjami i dlatego też czasem warto korzystać z pomocy.

O tym jak to robić i z czym się mierzyć opowie na podstawie doświadczeń z pacjentami cierpiącymi na chorobę Alzheimera oraz ich rodzinami mgr Agnieszka Turkot.


opublikowano: 2021-10-04
Komentarze
Polityka Prywatności