Kraków - imprezy, koncerty, informacje

kategoria
Przejdź do: newsy Kraków
2019-02-13 20:00

Uroczysty koncert poświęcony Arcybiskupowi Józefowi Życińskiemu

Okręgowa Rada Adwokacka w Krakowie serdecznie zaprasza do Klubu Adwokatów imienia adw. Janiny Ruth Buczyńskiej, przy ul. Sławkowskiej 1 w Krakowie w dniu 13 lutego 2019 roku ( środa ) o godz. 20.00 na uroczysty koncert poświęcony Arcybiskupowi Józefowi Życińskiemu – metropolicie lubelskiemu w 8. rocznicę śmierci

W koncercie wystąpią:
 
Mariola Cieniawa – fortepian
Magdalena Barylak- sopran
Robert Kabara- skrzypce
Jerzy Trela – słowo
 
Arcybiskup Józef Życiński był wybitnym uczonym, filozofem, kapłanem, humanistą, szczególnie uwrażliwionym na drugiego człowieka, nade wszystko ceniącym dialog i niezależność w myśleniu. Biskup diecezjalny tarnowski w latach 1990-1997, metropolita lubelski od 1997 r. do nagłej śmierci w Rzymie -10 lutego 2011 r. Jego zawołaniem biskupim były słowa: In Spiritu et Veritate (W Duchu i Prawdzie).
 
Wieloletni wykładowca PAT, z naszą uczelnią związany był od 1966 r. Odbył studia filozoficzno-teologiczne na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie, gdzie uzyskał doktorat z teologii i również na Papieskiej Akademii Teologicznej zrobił habilitację w zakresie filozofii nauki. W latach 1974–1978 był kolejno asystentem, adiunktem i starszym asystentem na Papieskim Wydziale Teologicznym (od 1981 Papieskiej Akademii Teologicznej). W 1980 założył Katedrę Logiki i Metodologii Papieskiego Wydziału Teologicznego w Krakowie, którą kierował do 1997. W latach 1982–1985 sprawował urząd prodziekana, zaś w latach 1988–1990 dziekana Wydziału Filozoficznego PAT. W 1988 został profesorem Papieskiej Akademii Teologicznej. Był członkiem Ośrodka Badań Interdyscyplinarnych, działającego na PAT.

10 lutego br. minęła 8. rocznica śmierci abpa Józefa Życińskiego.

Podczas Mszy św. odprawionej w kolegiacie św. Anny w 5. rocznicę śmierci abpa Józefa Życińskiego, która to msza była częścią ogólnopolskiej konferencji naukowej zorganizowanej z inicjatywy Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UPJPII we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim, bp Grzegorz Ryś w homilii przytoczył słowa osobistej modlitwy, którą znaleziono w brewiarzu śp. abp Życińskiego. Warto ją sobie przypomnieć:

Gdy budzę się rano

…budzę się rano..

Mówię,,,

Jak celnik Zacheusz

Będę rozdawać

Jak Szymon

Będę nosić krzyże innych,

Jak Weronika

Będę ocierać twarze,

Jak Szczepan

Dam się kamienować,

Jak Jezus

Na krzyżu będę przebaczać

Jak Franciszek będę kochać.

Wieczorem

Spoglądam w lustro…

Widzę

Adama,

Który dopiero co zjadł owoc

Kaina, który dopiero co zabił,

Judasza

Który dopiero co zdradził,

Piotra,

Który dopiero co się zaparł,

Piłata,

Który dopiero co obmył

Ręce,

I zasypiam

na mokrej od łez poduszce

A w nocy

Przychodzi Jezus i pyta:

MIŁUJESZ MNIE?

Koncert poświęcony pamięci abpa Józefa Życińskiego zorganizował adw. Stanisław Kłys z Naczelnej Rady Adwokackiej, staraniem którego Adwokatura wydała już wcześniej sześciopłytowy album z kazaniami Arcybiskupa i muzyką współbrzmiącą z wrażliwością wybitnego człowieka i kapłana.


data ostatniej modyfikacji: 2019-02-12 14:32:09
Komentarze
Karate w Krakowie dla studentów


Nauka języków w Krakowie
boks.gif

Nauka języka za granicą

Przegląd uczelni w Polsce
Ignatianum_220_uzupelniajacy_2019.jpg
WSE_220.gif
agh_pl_220_300.jpg
WSSIP_220.jpg
boks_220.gif
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura
miniatura KWSPZ - 5
miniatura
 
Polityka Prywatności