Kraków - imprezy, koncerty, informacje

kategoria
Przejdź do: newsy Kraków
2019-02-06 18:00

IPN zaprasza na wykład „Jałta w polskiej perspektywie”

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie i Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” zapraszają do Centrum Edukacyjnego „Przystanek Historia” IPN w Krakowie (ul. Dunajewskiego 8) na wykład dr. Pawła Naleźniaka pt. „Jałta w polskiej perspektywie” – środa, 6 lutego 2019, godz. 18.

Konferencja jałtańska (4-11 lutego 1945) zdecydowała o powojennych losach Europy, w tym Polski. Podczas spotkań Wielkiej Trójki – Winstona Churchilla, Franklina Delano Roosevelta i Józefa Stalina – kontynent podzielono na strefy wpływów. Jego środkowo-wschodnia część popadła w całkowitą i długotrwałą zależność od Moskwy. Dla krajów takich jak Polska miało to zasadnicze konsekwencje polityczne, społeczne, ekonomiczne i kulturowe.

Warto pamiętać, że podjęte na Krymie decyzje Wielkiej Trójki zmusiły znaczącą część polskiego społeczeństwa do emigracji. Jałta zajmuje wciąż ważne miejsce w pamięci historycznej Polaków. Zasługująca na potępienie „zdrada Zachodu” to w naszym kraju istotny element etyczny w debacie o polityce międzynarodowej.

data ostatniej modyfikacji: 2019-01-31 10:52:19
Komentarze
Karate w Krakowie dla studentów


Nauka języków w Krakowie
boks.gif

Nauka języka za granicą
JPEdukacja_220_pytania.gif

Przegląd uczelni w Polsce
boks_220.gif
WSE_220.gif
agh_pl_220_300.jpg
Akademia-Ignatianum-w-Krakowie_220_1.jpg
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura
miniatura Akademia Leona Koźmińskiego
miniatura
 
Polityka Prywatności