Przejdź do: newsy Kraków
10.12.2018-25.01.2019

Obecność muzyki Oliviera Messiaena w Polsce - wystawa w Bibliotece Jagiellońskiej

Wystawa będzie czynna od 10 grudnia 2018 roku do 25 stycznia 2019 roku w Bibliotece Jagiellońskiej przy ul. Oleandry 3 w Krakowie. Wernisaż uświetni koncert "Olivier Messiaen i kompozytorzy Krakowa - K. Penderecki, Z. Bujarski i M. Stachowski".

Na wystawie, której kustoszem jest krakowski muzykolog Jerzy Stankiewicz, zgromadzone będą oryginały listów i pism Messiaena kierowanych do adresatów polskich, a także partytury i dokumenty polskich studentów z klasy kompozycji Messiaena w Konserwatorium Paryskim oraz partytury muzyczne, nagrania, płyty LP i CD, programy koncertów, afisze i plakaty oraz publikacje muzykologiczne.

Wystawione będą także obrazy krakowskich malarzy, dla których muzyka Messiaena jest silnym źródłem inspiracji: J. Kraupe-Świderskiej i P. Kmiecia.

Wszystkie eksponaty świadczą o intensywnej obecności tego wielkiego klasyka muzyki XX w. w polskim życiu muzycznym i zapotrzebowaniu na jego uduchowioną muzykę.

Niezwykła muzyka Oliviera Messiaena nasycona wiarą i wypełniona głosami ptaków wkroczyła do Polski po wojnie. Najpierw o wyróżniającej się indywidualności Messiaena zaczęli pisać ci, którzy słyszeli jego pełne ekspresji utwory w Paryżu. Pisarka H. Malewska pierwsza na łamach "Znaku" w 1945 roku wymieniła słynny dzisiaj na świecie tytuł "Kwartetu na koniec Czasu". Po jego premierze w Stalagu VIII A w Görlitz, w 1941 roku w jenieckiej gazetce „Le Lumignon” napisano, że w obozie zrodziło się arcydzieło. Dopiero niedawno dowiedzieliśmy się, o rewelacyjnych faktach, że w przetrwaniu obozowej katorgi oraz przy stworzeniu warunków umożliwiających Messiaenowi komponowanie dopomagali polscy jeńcy z Krakowa. Byli tam literat Z. Nardelli (po wojnie pierwszy dyrektor programowy Rozgłośni Krakowskiej PR), malarz J. Świderski, karykaturzysta T. Łakomski oraz miłośnik astronomii A. Śliwiński. Pierwszy utwór symfoniczny Messiaena - "Zapomniane ofiary" na polskie estrady wprowadził B. Wodiczko, dyrygując jego premierą w Filharmonii Krakowskiej w 1953 roku. Wszystkie te pasjonujące miłośnika muzyki i historyka fakty oraz kilka innych zupełnie nieznanych przedstawionych zostanie na wystawie.

Kwerendy i przygotowania do wystawy wzbudziły duże zainteresowanie i wielu wykonawców, kompozytorów i miłośników muzyki Messiaena zapowiedziało przybycie na wernisaż, który odbędzie się 10 grudnia o godzinie 18.00 w wieczór 110. rocznicy urodzin w Awinionie francuskiego mistrza.

Po komentowanym zwiedzaniu wystawy rozpocznie się koncert "Olivier Messiaen i kompozytorzy Krakowa - K. Penderecki, Z. Bujarski i M. Stachowski". Do największych wydarzeń będzie należeć polska premiera utworu "Pokrzewka wędrowniczka", zrekonstruowanego pośmiertnie ze szkiców kompozytora, który wykona pianista A. Tatarski z Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Wystawę będzie będzie można oglądać do 25 stycznia 2019 roku, w poniedziałki w godz. 10.00-17.00 oraz od wtorku do piątku w godz. 10.00-15.00.

Warto zwrócić uwagę także na wydarzenia towarzyszące wystawie.


data ostatniej modyfikacji: 2018-12-03 10:52:56
Komentarze

INFORMACJE, OGŁOSZENIA

Nauka języków w Krakowie
profi_Lingua_test_220.jpg

Nauka języka za granicą
EF_220.jpg

Przegląd uczelni
boks_220.gif
agh_pl_220_300.jpg
Ignatianum_wielka_wiedza.jpg
WSE_220.gif
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura SGGW
miniatura
miniatura
 
Polityka Prywatności