Przejdź do: newsy Kraków
16.10.2018 - 15.11.2018

Adam Mickiewicz w Krakowie - wystawa w UJ

Logo UJ

Wystawa będzie czynna do 15 listopada w Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Gmach Collegium Maius, siedziba Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, okazał się właściwym miejscem dla kolejnej uniwersyteckiej wystawy rocznicowej. W budynku na piętrze mieściła się Biblioteka Jagiellońska, natomiast na parterze od 1869 do stycznia 1888 roku miał swoją siedzibę Gabinet Archeologiczny z kolekcją zabytków archeologicznych, dzieł sztuki i kultury materialnej, rękopisów gromadzoną przez jego twórcę Józefa Łepkowskiego, pierwszego profesora archeologii na ziemiach polskich. Kolekcja uniwersytecka autografów Adama Mickiewicza zaczęła się bowiem od przekazów do Gabinetu Archeologicznego autografów mickiewiczowskich. W 1869 r. wraz z należącą do Edwarda barona Rastawieckiego, wybitnego znawcy i kolekcjonera, kolekcją dzieł sztuki, numizmatów, dzieł sztuki zdobniczej do zbiorów Gabinetu Archeologicznego został przekazany album autografów "Imionnik narodowy".

W albumie znajduje się wklejony autograf Adama Mickiewicza, dwuwiersz w języku greckim z tragedii Ajschylosa "Siedmiu przeciw Tebom" oraz list Adama Mickiewicza do nieznanej adresatki pisany w Paryżu 23 października 1853 roku. "Imionnik narodowy" dziś przechowywany jest w Archiwum UJ.

Wokół wybranych na wystawę pamiątek i autografów starano się zbudować kontekst ikonograficzny poprzez wizerunki Poety i miejsc z nim związanych. Silny akcent został położony na przedstawienie udziału Uniwersytetu Jagiellońskiego w uroczystościach powtórnego pogrzebu Adama Mickiewicza w Krakowie oraz setnej rocznicy urodzin Wieszcza.

Wystawa przypomina także o zapomnianym pomniku - epitafium, które znajduje się w westybulu pod arkadami na pierwszym piętrze Collegium Novum. 

Wystawa otwarta jest od poniedziałku do soboty, w godzinach od 10.00 do 13.00.


data ostatniej modyfikacji: 2018-10-22 13:10:14
Komentarze

INFORMACJE, OGŁOSZENIA

Nauka języków w Krakowie
profi_Lingua_test_220.jpg

Nauka języka za granicą
EF_220.jpg

Przegląd uczelni
WSE_220.gif
boks_220.gif
agh_pl_220_300.jpg
Ignatianum_wielka_wiedza.jpg
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku - 3
miniatura
miniatura Budownictwo pasywne
 
Polityka Prywatności