Konferencja odbędzie się w Krakowie w dniach 23-24.10.2018 r. przy ul. Bernardyńskiej 3.
Na przestrzeni ostatnich stu lat filozofia chrześcijańska odegrała istotną rolę w podtrzymywaniu tożsamości obywateli, była także kluczowym czynnikiem kształtującym naszą kulturę. Sprzyjała również rozwojowi polskiej humanistyki i badaniom o charakterze interdyscyplinarnym. Działo się tak mimo narodzin systemów totalitarnych, wybuchu II wojny światowej i przymusowej ateizacji kultury polskiej po roku 1945.
Organizowana Konferencja służy zarówno upamiętnieniu, jak i rozwijaniu dalszych badań nad spuścizną chrześcijańskiej filozofii w Polsce. Należy podkreślić, że filozofowie katoliccy na przestrzeni ostatnich stu lat – zainspirowani między innymi Soborem Watykańskim II – rozwijali często filozofię otwartą na współczesne kierunki intelektualne, takie jak fenomenologia, filozofia dialogu, hermeneutyka, egzystencjalizm, filozofia analityczna. Usiłowali w ten sposób stworzyć płaszczyznę dialogu ze światem współczesnym, otwierając się na pytania egzystencjalne człowieka. Chrześcijańscy uczeni rozwijali także filozofię uprawianą w kontekście nauk matematyczno-przyrodniczych, wychodząc poza wąski, scjentystyczny paradygmat nauki, z którego wyklucza się metafizykę, niesłusznie ją degradując do dyscypliny nie spełniającej kryteriów racjonalnego poznania.
Dominującą rolę na polu filozofii chrześcijańskiej odegrali uczeni z trzech głównych ośrodków: warszawskiego, lubelskiego i krakowskiego. Mimo różnic w podejściu do uprawiania filozofii, łączyło ich przekonanie, że inspiracja chrześcijańska stanowi istotny składnik refleksji o Bogu, człowieku i otaczającym nas świecie.
Podczas zbliżającej się Konferencji pragniemy podjąć refleksję nad spuścizną polskiej filozofii chrześcijańskiej w sekcjach tematycznych.
Konferencja jest współfinansowana ze środków Miasta Kraków. Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym Księdza Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego oraz Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.