Pamiątki prezentowane są w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius przy ul. Jagiellońskiej 15 od 8 października do 25 listopada 2018 roku.
Dla współczesnych studentów i innych członków społeczności akademickiej pojęcie "korporacja akademicka" może wydawać się dość egzotyczne. Podobnie spotkanie osoby noszącej odznaki w postaci dekla (charakterystycznej czapki studenckiej) oraz szarfy wyrażającej barwy danego konwentu akademickiego nie należy do codzienności. Tymczasem w okresie międzywojennym, jak i wcześniej, korporacje stanowiły ważny składnik polskiego życia uniwersyteckiego. Ich przedstawiciele brali czynny udział w życiu uczelni, prowadząc równocześnie działalność samokształceniową oraz ideowo-wychowawczą w duchu narodowym i patriotycznym.
Pośród eksponatów znajdują się insygnia (bandy, sztandary, czapki, itd.) krakowskich korporacji akademickich. Poza opisem poszczególnych zachowanych zabytków, ukazano zarys dziejów krakowskiego środowiska korporacyjnego. Ponadto, w związku z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, wskazano na wkład konwentów korporacyjnych w walkę i pracę na rzecz wolności Ojczyzny, która była i jest dla korporantów bezcennym skarbem przynależnym do pokoleń przeszłych, obecnych i tych, które nastąpią.