2018-06-06

Cafe Nauka Extra. Imperium Lechitów z naukowego punktu widzenia

Uniwersytet Jagielloński zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu Cafe Nauka Extra, które odbędzie się 6 czerwca w godz. 18.00-20.00 w Auditorium Maximum UJ przy ul. Krupniczej 33 w Krakowie. Tym razem rozpracowywać będziemy temat „Imperium Lechitów” – mitycznego mocarstwa, które jakoby miało istnieć na ziemiach polskich, jeszcze przed czasami dynastii piastowskiej. Wstęp wolny, bezpłatny.

Dawno, dawno temu na obecnych ziemiach polskich osiedlili się Ariowie-Słowiani, kiedyś władcy potężnego imperium Gobi, ich religią był arianizm, a ich chwalebnym czynem było m.in. odparcie wojsk Aleksandra Macedońskiego, atakujących słowiańskie grody nad Wisłą. Taka jest wizja pradziejów jednego z autorów piszących "nową historię" ziem polskich (Bieszk, Słowiańscy królowie Lechii). Ale to nie jedyny tego rodzaju głos. Spory zestaw książek, teksty w mediach społecznościowych, filmy na YouTube - wokół nas pojawia się coraz więcej informacji, które starają się potwierdzić, że w Europie, w czasach przedpiastowskich, istniało potężne imperium stworzone przez naszych słowiańskich przodków.

Doniesieniom tym towarzyszą opinie o rzekomej nieuczciwości lub ignorancji naukowców, którzy nie chcą przyjąć do wiadomości lub wręcz celowo zatajają informacje o starożytnej Polsce. Czy są ku takim wyjaśnieniom jakiekolwiek podstawy - podstawy opierające się na faktach, rzetelnych analizach, wiarygodnych źródłach? Skąd w ogóle biorą się takie próby weryfikowania historii, poszukiwania w niej narodowej chwały i zarazem oskarżania badaczy przeczących tym "znaleziskom" o spisek i niejasne, negatywne intencje?! Na te i wiele innych pytań będziemy poszukiwać odpowiedzi podczas czerwcowej Cafe Nauka Extra.

Cafe Nauka Extra, to spotkania, które dotyczą tematów społecznie kontrowersyjnych, zagadnień, o których często wypowiadają się osoby bez odpowiedniej wiedzy, lansując pseudonaukowe teorie i wyjaśnienia. W takim zamieszaniu, głos nauki musi być bardziej słyszalny i podkreślany. Taka jest powinność naukowców i uniwersytetów.

Wielu naukowców przechodzi obok tych, oglądnie mówiąc, zaskakujących wyjaśnień naszych dziejów obojętnie, zbywa je milczeniem. Może jednak warto - jak twierdzi antropolog kultury Marcin Napiórkowski - potraktować je jako ważny sygnał. Każdy sukces pseudonauki na jednym polu otwiera jej kolejne przyczółki, infekując publiczność spiskowym sposobem myślenia naznaczonym nieufnością wobec autorytetów i wypaczoną wiarą w "demokratyczność poznania".

Eksperci i program

Program spotkania podzielony zostanie na dwie części: wykłady zaproszonych ekspertów oraz pytania i odpowiedzi

1. Łukasz Fabia - "Imperium Lechitów w odmętach internetu"

2. dr hab. Marcin Przybyła - "Tożsamość nasza i ich - archeologia o dziejach narodów"

3. dr. hab. Henryk Słoczyński - "Historia wbrew źródłom"

4. Pytania i odpowiedzi

data ostatniej modyfikacji: 2018-05-30 15:26:34
Komentarze
 
Polityka Prywatności