17-19.05.2018

UJ zaprasza na Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie

Pokazy nowych technologii, które podnoszą jakość życia, turnieje szachowe, koncerty, wykłady o nieograniczonych możliwościach rozumu - to tylko niektóre z atrakcji tegorocznej edycji festiwalu, który odbędzie się w dniach 17-19 maja w Krakowie.

Popularnonaukowym i artystycznym wydarzeniom przyświecać będzie hasło "Moc rozumu". W ten sposób organizatorzy (w tym roku głównym organizatorem festiwalu jest Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego) zamierzają zwrócić uwagę nie tylko na postęp w nauce, ale i na wielką odpowiedzialność ludzi, którzy zmieniają świat dzięki nowym technologiom.

W dniach 17-19 maja krakowski Rynek Główny zamieni się w miasteczko naukowe, w którym krakowianie i turyści - entuzjaści nauki w każdym wieku - będą mogli zobaczyć i doświadczyć tego, co zazwyczaj dzieje się w laboratoriach i salach wykładowych. Ich przewodnikami będą pracownicy uczelni akademickich i instytutów Polskiej Akademii Nauk. Naukowcy przybliżą osiągnięcia, sekrety i wyzwania swoich dyscyplin. Badacze wskażą praktyczne korzyści wynikające z postępu naukowego i innowacyjności oraz ich wpływ na jakość życia.

Przekaz popularnonaukowy zostanie dostosowany do wieku i zainteresowań odbiorców - przewidziano warsztaty i spotkania dla dzieci i młodzieży, ale również takie, które zainteresują osoby dorosłe, w tym starsze pokolenie. Obok akademickich wykładów i prelekcji odbędą się widowiskowe pokazy, występy artystów teatralnych i muzyków, organizowane będą tez konkursy z nagrodami. Nowością tegorocznego Festiwalu jest turniej szachowy z symultaną z udziałem mistrza szachowego i ochotników.

Uczelnie artystyczne zadbały o oprawę wydarzenia. Festiwal otworzy spektakl z udziałem studentów Akademii Sztuki Teatralnej im. Stanisława Wyspiańskiego. Akademia Muzyczna w Krakowie przygotowuje koncert finałowy.

Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie organizowany od 2000 roku jest największym środowiskowym wydarzeniem popularyzującym naukę i sztukę w Małopolsce.

Tegorocznym patronem imprezy jest wybitny polski psychiatra prof. Antoni Kępiński, autor m.in. "Psychopatologii nerwic". Setna rocznica urodzin uczonego przypada w przyszłym roku. Dorobek naukowy profesora dowodzi jak wielkie są możliwości ludzkiego intelektu.


opublikowano: 2018-05-15
Komentarze
Polityka Prywatności