Kraków - imprezy, koncerty, informacje

kategoria
Przejdź do: newsy Kraków
2018-03-13

Teatr BARAKAH - PRZEGLĄD KINA INDYJSKIEGO "Bootpolish / Czyścibuty" - WSTĘP WOLNY

kategoria: kino

Reżyser - Prakash Arora
Producent - Raj Kapoor Films
Rok produkcji - 1954
Czas trwania - 137 min.

Jeden z najpiękniejszych a także jeden z najbardziej znanych filmów indyjskich na świecie (niestety nie w Polsce - chociaż był wyświetlany na naszych ekranach w latach 1956-1960 i to z wielkim powodzeniem). Film z tzw. "Złotego okresu" kinematografii indyjskiej, w dużej mierze inspirowany dokonaniami europejskiego (głównie włoskiego) neorealizmu.

Jest to historia dwojga osieroconego rodzeństwa oddanego na wychowanie demonicznej ciotce, która szukając zemsty za rzekome krzywdy doznane od ich rodziców, przyucza ich do żebractwa. Godność dzieci próbuje ratować opiekujący się nimi stary handlarz zakazanym w Indiach alkoholem. Z jego pomocą dzieci kupują akcesoria do czyszczenia butów i definitywnie kończą z żebractwem. W zawodzie pucybutów przeżywają niezwykłe, często dramatyczne przygody i w końcu trafiają w ręce dobrych ludzi, którzy postanawiają je adoptować..


Film został w 1955 roku nominowany do Złotej Palmy na Festiwalu w Cannes. Na tymże festiwalu została wyróżniona Baby Naaz - jako najlepsza odtwórczyni dziecięcej roli w światowej kinematografii.


data ostatniej modyfikacji: 2018-02-19 09:49:32
Komentarze
Karate w Krakowie dla studentów


Nauka języków w Krakowie
BezplatnyTest_220.gif

Nauka języka za granicą
ef_220.jpg

Przegląd uczelni w Polsce
Przeglad_uczelni_220.jpg
WSE_220.gif
misjaUJ_220_Cezary.jpg
agh_pl_220_300.jpg
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura
miniatura
miniatura
 
Polityka Prywatności