Koło Naukowe Amerykanistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego we współpracy z Instytutem Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ organizują w dniach 16-18 listopada Festiwal Kultury Kanadyjskiej. Tematem wydarzenia będą kanadyjskie ikony i symbole.
Liść klonowy na kanadyjskiej fladze, skórki bobrowe związane z rozkwitem kolonii w jej początkach, Królowa Kanady, hokej jako sport narodowy czy kamienni inuksuit - to tylko niektóre symbole, które jako pierwsze przychodzą na myśl, gdy mowa o tym kraju. Nie sposób jednak definiować go wyłącznie przez pryzmat symboli. Kanada to przede wszystkim Kanadyjczycy, dlatego równie ważne jest w tym kontekście docenienie jej najbardziej ikonicznych postaci - zarówno na przestrzeni historii, jak i obecnie. Zwracając uwagę choćby tylko na sferę literacką, muzyczną czy polityczną, odnajdziemy szereg postaci, które w oczach kanadyjskiego społeczeństwa urosły już do rangi ikon. Jeśli zaś przyjrzeć się głębiej, można bez wątpienia wskazać analogiczne przykłady symboli i ikon nie tylko w kontekście światowym czy ogólnokrajowym, ale również na szczeblu prowincji.
Temat kanadyjskich ikon i symboli więc jest niezwykle rozległy - w żadnym wypadku nie ogranicza się jednak wyłącznie do aspektu terytorialnego. Kanada jest bowiem krajem zróżnicowanym kulturowo - począwszy od ludności rdzennej, poprzez franko- i anglofonów, aż po imigrantów z całego świata. W przeciwieństwie do melting pot właściwego Stanom Zjednoczonym, ich północnego sąsiada charakteryzuje raczej koncepcja mozaiki kulturowej, a każda z przynależnych kultur posiada swoje własne symbole, odrębne od tych wspólnych dla całej Kanady.