7-25.03.2016

Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena w UJ

Ekspozycja rękopisów muzycznych w Bibliotece Jagiellońskiej

Już po raz 20. ekspozycja rękopisów muzycznych w Bibliotece Jagiellońskiej inauguruje Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena. Temat tegorocznej wystawy - "Beethoven i nowe drogi" - zwraca naszą uwagę ku temu co nowe, dotąd nieznane, świeże i odkrywcze w dorobku twórczym wiedeńskiego mistrza, a także w twórczości jego artystycznych spadkobierców i następców.

Beethoven był centralną postacią dziewiętnastowiecznej europejskiej kultury muzycznej. Jego twórczość, nowatorska i wizjonerska, w której w odważny i często bezkompromisowy sposób zmieniał i rewidował tradycję, stanowiła kluczowy punkt odniesienia dla kompozytorów romantycznych i wyznaczała nowe kierunki artystycznych poszukiwań dla twórców wielu następnych pokoleń.

Tegoroczna wystawa będzie okazją do zobaczenia rękopisów dzieł Beethovena i kompozytorów, którzy na różne sposoby kontynuowali wyznaczone przez niego drogi, takich jak Robert Schumann, Felix Mendelssohn Bartholdy, Johannes Brahms, Giacomo Meyerbeer, Fryderyk Chopin czy Ferruccio Busoni. Pokazane zostaną również rękopisy polskich kompozytorów i kompozytorek dwudziestowiecznych, wpisujących się w różne nurty i drogi stylistyczne, m.in. Karola Szymanowskiego, Grażyny Bacewicz, Romana Palestra czy Krzysztofa Pendereckiego. Ekspozycję jak co roku uzupełnią dokumenty graficzne. W odróżnieniu od dotychczasowych wystaw, na których prezentowane były ryciny i rysunki z czasów Beethovena bądź niewiele późniejsze, w skład tegorocznej ekspozycji wejdą dzieła polskich artystów i artystek dwudziestowiecznych, m.in. Stanisława Ignacego Witkiewicza, Tadeusza Jackowskiego i Krystyny Hierowskiej.

Prezentowane na wystawie rękopisy muzyczne pochodzą ze zbiorów dawnej Pruskiej Biblioteki Państwowej w Berlinie oraz Sekcji Zbiorów Muzycznych Biblioteki Jagiellońskiej. Ryciny i rysunki wchodzą w skład kolekcji Sekcji Zbiorów Graficznych i Kartograficznych Biblioteki Jagiellońskiej. Szczególne podziękowania należą się profesorowi Krzysztofowi Pendereckiemu za wypożyczenie na wystawę rękopisów własnych kompozycji oraz profesorowi Krzysztofowi Skórczewskiemu, który użyczył na ekspozycję swoich czterech grafik, dedykowanych Krzysztofowi Pendereckiemu, a także zgodził się podarować jedną z nich Bibliotece.

Wystawę, której kuratorem jest Michał Lewicki, a autorem oprawy plastycznej Mariusz Paluch, będzie można zwiedzać do 25 marca br.:

  • poniedziałek-piątek: 10.00-17.00,
  • sobota-niedziela: 10.00-14.00,
  • Wielki Piątek (25 marca): 10.00-14.00.

opublikowano: 2016-03-07
Komentarze
Polityka Prywatności