Konferencja odbędzie się 11 czerwca o godzinie 10:00 w auli Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. Spotkanie zostanie zrealizowane w ramach projektu profilaktycznego i zostało ono zainicjowane przez studentki Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II kierunku Nauki o Rodzinie I rok SUM. Wstęp wolny.
We współczesnym świecie coraz częstszą trudnością wśród małżonków jest problem związany z niepłodnością. Tematyka ta w ostatnim czasie jest nagłaśniana poprzez rządowe propozycje finansowania dla par programu in vitro. Czy jednak jest to rozwiązanie, które leczy? Każde małżeństwo chciałoby zapewne doczekać się w sposób naturalny własnych dzieci. Jak pomóc w sytuacji, gdy na drodze prowadzącej do poczęcia upragnionego dziecka staje jak mur nie do przejścia diagnoza wskazująca na niepłodność?
Inspiracją do realizacji niniejszego tematu projektu było oświadczenie Prezydium Konferencji Episkopatu Polski, w którym podkreślono, że przygotowywana rządowa ustawa o leczeniu niepłodności "powinna wspomagać przede wszystkim rozwój klinik gwarantujących leczenie niepłodności, a nie koncentrować się na opcji sztucznie wspomaganej prokreacji". Projekt skierowany jest do studentów medycyny, pielęgniarstwa, nauk społecznych, a także to kleryków, małżeństw zmagających się z problemem niepłodności oraz wszystkich ludzi dobrej woli, dla których poszanowanie ludzkiego embrionu jako osoby z wrodzoną godnością, jako podmiotu, a nie przedmiotu czy zlepku komórek, jest nakazem moralnym. Zamysłem autorów projektu jest przybliżenie słuchaczom tego, czym jest naprotechnologia oraz ukazanie, dlaczego jest ona lepszym wyjściem niż finansowane przez państwo in vitro, które nie leczy przyczyn niepłodności, powoduje wiele dylematów moralnych oraz prowadzi do śmierci niewinnych istot ludzkich.
Podczas konferencji swoje referaty wygłoszą: ks. dr hab. Tomasz Kraj (profesor UPJPII), mgr Karolina Mazur (prawnik), pani Anna Misztal-Dwojak (lekarz ginekolog), pani Daria Mikuła-Wesołowska (lekarz, instruktor modelu Creighton) oraz pani Izabela Salata - wiceprezes Stowarzyszenia Małżeństw Niepłodnych Abraham i Sara.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął ksiądz kard. Stanisław Dziwisz, patronat medialny roztacza tygodnik "Niedziela", Radio Plus oraz portal Franciszkańska3. Wydarzenie ma charakter otwarty, wstęp wolny.