20.02.2015 - 07.04.2015

"Gallipoli - 100 lat po bitwie" - wystawa w Collegium Maius UJ

Wystawę będzie można oglądać w Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ul. Jagiellońskiej 15 od 20 lutego do 7 kwietnia 2015 roku. Wstęp wolny.

Choć działania wojenne w Dardanelach w latach 1915-1916 pochłonęły około pół miliona ofiar, to w naszym kraju stanowią one wciąż mało znany epizod Wielkiej Wojny. Kampania ta z perspektywy Turcji i państw Wspólnoty Brytyjskiej miała jednak bardzo istotne znaczenie. Z jednej bowiem strony zapoczątkowała błyskotliwą karierę wojskową późniejszego twórcy i pierwszego prezydenta Republiki Turcji Kemala Atatürka, z drugiej zaś zahamowała na pewien czas szybko rozwijającą się karierę polityczną jej inspiratora, Sir Winstona Churchilla. Walki na półwyspie Gallipoli odegrały kolosalną rolę w tworzeniu się świadomości narodowej Australijczyków, Nowozelandczyków oraz współczesnych Turków. Wśród historyków nie brak też głosów mówiących, że porażka wojsk Ententy w Dardanelach znacznie przyśpieszyła wybuch Rewolucji Październikowej w Rosji.

Celem przygotowanej przez dr. Piotra Nykiela z Katedry Turkologii UJ wystawy Gallipoli - 100 lat po bitwie jest zachęcenie widza do odwiedzenia rejonu Dardaneli, który stanowi unikalne połączenie wciąż stosunkowo dobrze zachowanych pól bitewnych i fortyfikacji z urzekającym krajobrazem. Na ekspozycję składa się trzydzieści plansz, przedstawiających w ogólnym zarysie genezę, przebieg i skutki działań morskich w Dardanelach oraz kampanii na półwyspie Gallipoli. Materiał ikonograficzny stanowi ok. 100 fotografii, z których większość przedstawia aktualny stan zachowania pól bitewnych i cmentarzy. Nie brak także zdjęć archiwalnych oraz informacji dotyczących Polaków walczących na tym froncie.

Wystawa prezentowana będzie w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Collegium Maius przy ul. Jagiellońskiej 15 od 20 lutego do 7 kwietnia 2015, codziennie od godz. 09.00 do zmroku. Wstęp wolny.


data ostatniej modyfikacji: 2015-01-15 09:07:18
Komentarze
 
Polityka Prywatności