Wystawę fotografii Piotra Sztompki można oglądać do 19 października w Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ul. Jagiellońskiej 15.
Otwarcie wystawy miało miejsce w poniedziałek 22 września 2014 roku. Do Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego przybyło wielu znamienitych gości, m.in.: prof. Wojciech Nowak, rektor UJ, prof. Andrzej Mania, prorektor UJ ds. dydaktyki, prof. Piotr Laidler, prorektor UJ ds. CM, prof. dr hab. Maria-Jolanta Flis, prorektor UJ ds. rozwoju, prof. Jacek Popiel, prorektor UJ ds. polityki kadrowej i finansowej oraz wojewoda Jerzy Miller. W otwarciu wystawy uczestniczyło również wielu współpracowników i przyjaciół prof. Piotra Sztompki oraz studenci z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Fragment tekstu prof. Piotra Sztompki z katalogu wystawy:
"Czemu chcę przedstawiać świat? W epoce kiedy aparat fotograficzny stał się najbardziej popularnym gadżetem, a nawet stał się składnikiem innych urządzeń, telefonów komórkowych, smartfonów, tabletów, kiedy najbardziej charakterystycznym gestem homo sapiens stało się podnoszenie przed sobą jakiejś kamerki, a dziennie wykonuje się na świecie miliony zdjęć, warto może rozróżnić fotografowanie przypadkowe i intencjonalne. Klucz leży w różnicy pomiędzy widzeniem i patrzeniem. Widzimy nieskończone mnóstwo rzeczy, które przesuwają się nam przed oczami, odbieramy biernie przelotne wrażenia i kiedy od czasu do czasu podnosimy aparat coś przypadkowego pstrykając, powstają miliony rejestracji optycznych, ale nie obrazów. Obraz fotograficzny powstaje, gdy nie tylko coś widzimy, ale gdy patrzymy - aktywnie, wybiórczo, mobilizując i koncentrując uwagę, zapisując w pamięci to, co uważamy za ważne, godne zapamiętania. Kiedy idę gdzieś z aparatem, z intencją fotografowania, "kadruję" otaczający świat, "fokusuję" uwagę i "chwytam moment", jak zalecał Cartier-Bresson, przecinam nieustanny ciąg zdarzeń w chwili, która wydaje mi się ważna."
"Wybrałem na tę wystawę sześć krajów południa Europy: Portugalię, Katalonię, Prowansję, Maltę, Włochy i Chorwację, spośród kilkudziesięciu, które odwiedziłem. Bo zachwyciły mnie tym właśnie, co sugeruję w metaforze "kolorowy świat": estetyką i urodą życia codziennego, pięknem i bogactwem otoczenia, barwą morza i nieba, wyrafinowaniem architektury, patyną wieków i śladami historycznej świetności. Inne kraje zachwycają czymś innym: Japonia poziomem codziennej kultury i obyczaju, Chiny eksplozją nowoczesności, Skandynawia organizacją i racjonalnością życia, Egipt dziedzictwem tysiącleci faraonów, Izrael śladami Jezusa Chrystusa, Ameryka skalą i rozmachem wszystkiego: wieżowców w Chicago i sekwoi w Yosemite, plaż w Kalifornii i szczytów w Kolorado, jumbo jetów na lotnisku O'Hara i orłów w Oregonie. Ale gdy myślę "kolorowy świat" to widzę właśnie południe Europy. I liczę, że te migawki z kolorowego świata pozwolą widzom na chwilę optymizmu i nadziei."
Ponad 100 prac, wykonanych w latach 2008-2013, można oglądać codziennie od godziny 9:00 do zmroku do 19 października w Collegium Maius przy ul. Jagiellońskiej 15. Wstęp wolny.
Profesor Piotr Sztompka urodził się w 1944 roku w Warszawie. Studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego ukończył w 1966 r., rok później obronił także pracę magisterską w Instytucie Socjologii UJ. Tutaj też trzy lata później uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych. Habilitował się w 1974 r., tytuł profesora nadzwyczajnego uzyskał w 1980 r., a siedem lat później - tytuł profesora zwyczajnego. Od 1994 r. członek korespondent, a od 2002 r. członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk, należy też do zagranicznych akademii nauk - Academia Europaea (od 1990 r.) i American Academy of Arts and Sciences (zagraniczny członek honorowy od 1996 r.).
Od ukończenia studiów pracuje w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego (od 1987 r. jako profesor zwyczajny), gdzie kieruje Zakładem Socjologii Teoretycznej. Ponadto kieruje Centrum Analiz Zmian Kulturowych "Europa'89" Uniwersytetu Jagiellońskiego, pracuje także w Wyższej Szkole Europejskiej im. J. Tischnera w Krakowie.
Jest autorem ponad dwudziestu książek z dziedziny socjologii, w większości opublikowanych w USA i Wielkiej Brytanii. Jego książki były tłumaczone na 7 języków, w tym tak egzotyczne jak indonezyjski, chiński i japoński, a artykuły naukowe ukazywały się w 13 językach.
Wielokrotnie przebywał za granicą jako profesor wizytujący w uczelniach USA, Włoch, Meksyku, Australii oraz Belgii. Współpracuje z wieloma placówkami naukowymi na świecie.
Nagrodzony m.in.: Nagrodą Wydziału I PAN im. Leona Krzywickiego (1975), Nagrodą I Stopnia Ministra Edukacji Narodowej (sześciokrotnie), Nagrodą Naukową Prezesa Rady Ministrów (1995 i 2001), New Europe Prize (nagroda 6 centrów badań zaawansowanych w USA i w Europie dla uczonego z Europy Środkowej i Wschodniej, 1995). W roku 2006 otrzymał Nagrodę Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej (zwaną zwyczajowo "polskim Noblem"). Odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej (1991), Złotym Krzyżem Zasługi (1989), Krzyżem Oficerskim Odrodzenia Polski (2000). W roku 2006 otrzymał najwyższe wyróżnienie Uniwersytetu Jagiellońskiego Medal Merentibus. Jest doktorem honoris causa Rosyjskiego Państwowego Uniwersytetu Społecznego (RGSU) w Moskwie (2005 r.) i profesorem honorowym Universidad de Museo Social w Buenos Aires. Od 2002 r. do 2006 r. był prezesem Międzynarodowego Stowarzyszenia Socjologicznego (ISA), przez dwie kadencje (od 1996 do 2003) był przewodniczącym Komitetu Socjologii PAN, ponadto jest członkiem kilkunastu komitetów redakcyjnych czasopism naukowych na całym świecie.