18 kwietnia 2013 (czwartek), godz. 17:00

Krakowska premiera filmu "Rok 1863"

18 kwietnia o godz. 17.00 odbędzie się krakowska premiera nakręconego w 1922 roku filmu w reżyserii Edwarda Puchalskiego - "Rok 1863".

Data: 18 kwietnia o godz. 17.00

Miejsce: Collegium Maius UJ, sala im. M. Bobrzyńskiego, ul. Jagiellońska 15

Okazją do zaprezentowania szerokiemu gronu publiczności zrekonstruowanej i zdigitalizowanej, pierwszej adaptacji powieści "Wierna rzeka" Stefana Żeromskiego jest przypadająca w tym roku 150. rocznica powstania styczniowego.

Przed projekcją filmu o godz. 16.00 dyrektor Muzeum UJ prof. Krzysztof Stopka oprowadzi wszystkich zainteresowanych po prezentowanej w Collegium Maius UJ wystawie "Rzecz o roku 1863. Uniwersytet Jagielloński wobec powstania styczniowego".

Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona.

Treść filmu

Trwa powstanie styczniowe. W bitwie pod Małogoszczem książę Józef Odrowąż odnosi poważne i rozległe rany. Cudem udaje mu się dotrzeć do dworu w Niezdołach. Panna Salomea Brynicka, krewna właścicieli majątku, z narażeniem własnego życia udziela mu schronienia. W opiece nad rannym pomaga jej wierny sługa Szczepan, nieprzychylny, jak większość chłopstwa, powstańcom.

Odrowąż ukrywany przed licznymi rewizjami, przenoszony w przygotowane wcześniej kryjówki, wielokrotnie jest bliski śmierci. Oddanie i poświęcenie Salomei, sprawią jednak, że jego stan stopniowo się poprawia. Wkrótce młodzi zakochują się w sobie. Do dworu wracają państwo Rudeccy, właściciele majątku. Pan Rudecki nie mogąc znieść straty dwóch synów, którzy zginęli w powstaniu, patrząc na ruinę swej ojcowizny, wkrótce umiera.

Do dworu przybywa księżna Odrowążowa. Mimo wdzięczności, jaką żywi dla Salomei nie jest w stanie zaakceptować uczucia łączącego jej jedynaka ze zubożałą szlachcianką. Wywozi syna za granicę, pozostawiając samotną i zbolałą Salomeę własnemu losowi. Niemym świadkiem wszystkich tych dramatycznych wydarzeń jest tytułowa "wierna rzeka".


opublikowano: 2013-04-16
Komentarze
Polityka Prywatności