30 października 2010 (sobota)

Targi Kariery Polska 2010

V edycja Targów Kariery jest wydarzeniem, które umożliwia spotkanie w jednym miejscu pracodawców i osób poszukujących zatrudnienia – w główniej mierze studentów i absolwentów wyższych uczelni. Celem nadrzędnym Targów jest pomoc osobom wchodzącym w rynek pracy w wyborze ich ścieżki kariery. Młodzi, wykształceni ludzie stoją bowiem przed poważnym wyzwaniem, jakim jest znalezienie zatrudnienia adekwatnego do ich umiejętności i zdobytego doświadczenia. Targi Kariery mają być instrumentem dostarczającym informacji o wszelkich dostępnych możliwościach.

Wystawcami będą gównie firmy oferujące pracę i praktyki w Polsce w różnych branżach, a także Inne instytucje mające na celu zachęcenie studentów do podjęcia dodatkowej edukacji (ośrodki akademickie, szkoły językowe, firmy szkoleniowe).

Czas i miejsce

Termin: 26 października 2010
Miejsce: Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego (ul. Krupnicza 33, Kraków)


Targi Kariery w Krakowie są tylko raz w roku i trzeba wykorzystać szansę spotkania najlepszych pracodawców. Przed każdym wyjściem na jakiekolwiek targi pracy pamiętaj o następujących sprawach:

1. ZADBAJ O SWÓJ WYGLĄD
To naprawdę ważne. Każdy z was zna powiedzenia typu „pierwsze wrażenie, można zrobić tylko raz”, albo „jak cię widzą tak cię piszą” – to nie tylko frazesy – to jest prawda.  Nikt nie oczekuje od studenta, że będzie wyglądać jak businessman lub businesswoman, ale też pracodawcy będą rozczarowani spotkaniem z kandydatem, który ewidentnie nie dba o kulturę osobistą, której częścią jest nasz wygląd. Ubranie jest wyrazem szacunku dla osób z którymi się rozmawia.

Spotkania podczas targów kariery to pierwszy etap waszej rozmowy kwalifikacyjnej -  tym ważniejszej, że spotkasz nie jednego pracodawcę w tym dniu ale kilku!

Jednym z wystawców będzie np. firma Peek&Cloppenburg. Jest to bardzo ceniony pracodawca u którego można wiele się nauczyć w placówkach polskich jak i zagranicznych. Jak sobie łatwo jednak wyobrazić, przedstawiciele tej firmy chętnie rozmawiać będą jedynie z kandydatami, dla których sprawa estetyki wyglądu jest równie ważna, co kompetencje. Czy ci się to podoba czy nie – twoje ubranie w dniu targów może zaważyć o przyszłej karierze.

2. PRZYGOTUJ SIĘ DO ROZMÓW
• Na tydzień przed targami na naszej stronie będzie opublikowana lista wystawców z informacjami o ich potrzebach rekrutacyjnych – zapoznaj się z tą listą i wybierz te firmy, które oferują pracę/praktykę odpowiadającą twoim zainteresowaniom;

• Przed samym wejściem na targi weź Katalog Targowy  i jeszcze raz spójrz na spis wystawców i zrób plan odwiedzania ich stoisk. Nie musisz rozmawiać ze wszystkimi. Nie możesz jednak pominąć tych firm, które w profilu poszukiwanych kandydatów zaznaczyły Twoją specjalność;
• Zabierz długopis oraz cv w kilku egzemplarzach;

• Jeśli nie jesteś przekonany do swoich dokumentów aplikacyjnych - podejdź do stoiska organizatora. Obecni tam specjaliści sprawdzą cv.

• Odwiedzanie stoisk należy zacząć od tych najbardziej ciebie interesujących. Gdy jest kolejka, można przejść gdzie indziej – ale nie rezygnować z rozmowy z pracodawcą ze względu na konieczność zaczekania kilku minut.

• Możesz być proszony o wypełnienie specjalnych ankiet rekrutacyjnych, należy je wypełnić i pozostawić u pracodawcy. Jeśli coś pozostaje w nich niejasne –przeczytaj dwa razy. Jeśli nadal nie jesteś pewien pytania z ankiety – poproś o pomoc osobę ze stoiska. Byłoby szkoda, gdyby twoja kandydatura na stracie była odrzucona, bo nie wypełniłeś jednej rubryki.

• No i wreszcie sedno sprawy – ROZMOWA z przedstawicielem firmy. Przedstaw się i podaj rękę (jak podać rękę? - to temat na książkę - najlepiej nie przesadzaj ani ze zbyt pewnym uściskiem, ani ze zbyt nieśmiałym). Przedstawiając się w połączeniu z wyprostowaną postawą, nadasz sobie charakteru osoby otwartej i pewnej siebie. Zaręczamy, że to cię pozytywnie wyróżni.


• Zadawaj pytania podczas rozmowy – o firmie już coś wiesz - bo czytałeś o niej na naszej stronie. Zbyt ogólne pytania typu ”co ma Pan/Pani do zaproponowania” mogą być odebrane jako zbyt ogólne i aroganckie. Lepiej jest powiedzieć „jestem absolwentem takiego kierunku i szukam pracy zgodnej z moim wykształceniem, czy w Państwa firmie…” albo „widzę, że poszukujecie Państwo osób do działu finansowego – jakie wymagania są stawiane kandydatom?”.

• Uwaga to ważne – możesz poprosić o wizytówkę osoby z którą rozmawiasz. Nie zawsze ją otrzymasz. Z pewnością jednak dostaniesz informację jak pozostać w kontakcie z firmą.

• Nie spodziewaj się, że pracodawca na targach pracy podpisze z tobą umowę i zaproponuje stawkę pensji. Rozmowy o finansach, zostaw raczej na etap rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli pracodawca sam wymieni jakieś „widełki” – zapisz sobie taką informację.

• Kiedy pracodawca szczególnie wykazuje zainteresowanie twoją kandydaturą, zapytaj jaki jest dalszy etap rozmów. Czy masz zadzwonić, czy wysłać dokumenty, czy zgłosić się do firmy? Dopytaj co dalej.

• Wychodząc z Targów lub w międzyczasie - koniecznie rób notatki – np. w Katalogu Targowym. Wszelkie ustalenia – nawet luźno poczynione w rozmowach z pracodawcami trzeba zapisać i zrealizować. Na drugi dzień bez notatek wszystko się plącze – nawet tak zdolnym osobom jak ty.

3. INNE PODPOWIEDZI
• Jak wiesz, że ma padać w dniu targów pracy –weź parasol. Mokry- możesz zostawić w bezpłatnej szatni.
• Zadbaj o świeżość oddechu – szklanka wody, guma do żucia przed rozmowami sprawią, że poczujesz się pewniej.
• Przyjdź z bratnią duszą. Wymienicie się spostrzeżeniami, będzie zwyczajnie przyjemniej.
• Nie przychodź z osobą, która cię deprymuje.
• Jeśli jesteś przeziębiony – to pech – zostań jednak lepiej w domu – poproś kogoś znajomego aby dostarczył Ci katalog z Targów. To nie jest dobry pomysł prezentować się z gorączką i zarażać innych.
• Ile czasu zaplanować na Targi Kariery?  1,5 godziny to minimum. Zaplanuj średnio 20 minut na firmę, z którą chcesz rozmawiać. Ten czas to rozmowa, ewentualne zaczekanie w kolejce czy wypełnienie ankiety, oraz zrobienie notatek.

Targi Kariery Polska to targi pracy połączone z promocją oferty edukacyjnej. Odbywają się corocznie w Warszawie oraz Krakowie. Wystawcami są firmy i instytucje posiadające oferty pracy, praktyk i staży, jak również uczelnie zagraniczne w sekcji edukacyjnej. Targi pracy organizowane przez Aromedia są przeznaczone dla każdego studenta i absolwenta gotowego do podjęcia pierwszych lub kolejnych wyzwań zawodowych.

Najważniejszym wymaganiem pojawiającym się we wszystkich ofertach jest wykształcenie oraz motywacja. Poszczególni wystawcy targów pracy różnią się jednak w formułowaniu swoich oczekiwań co do konkretnych specjalności, kierunków studiów czy nawet czasu i formy pracy. Dlatego też Targi Kariery cieszą się powodzeniem zarówno studentów politechnik jak i uczelni humanistycznych czy ekonomicznych, a nawet i artystycznych.

Targi Kariery Polska umożliwią spotkanie i rozmowę bezpośrednio z osobami rekrutującymi pracowników do danej firmy. Ponad to poprzez rejestrację na stronie targów kariery (www.targi-kariery.com) można wziąć dział w organizowanych, podczas trwania naszych targów pracy, licznych seminariach i warsztatach. Podczas wizyty na targach pracy można dowiedzieć się więcej o danych pracodawcach, ścieżkach kariery wytyczanych przez nich, propozycjach rozwojowych czy stawianych przez nich wymaganiach podczas rozmów kwalifikacyjnych.


ostatnia zmiana: 2010-10-16
Komentarze
Polityka Prywatności