31 października 2010 (niedziela)

Wystawa ”Studium Obiektu. Skrzynie”

W Muzeum Etnograficznym w Krakowie prezentowane będzie nowe STUDIUM OBIEKTU. Tym razem, na drugim piętrze Ratusza, pokazane zostaną SKRZYNIE: wianne, na odzież, sarkofagowe, pochodzące z różnych regionów Polski. Wszystkie znajdują się obecnie w zbiorach naszego muzeum.

Studium obiektu to inna, bardziej idywidualna forma obcowania ze zbiorami muze-alnymi, które na codzień nie są udostępniane zwiedzającym. W ubiegłym roku, w ramach takiej prezentacji, muzeum wyeksponowało niezwykłe rzeźby Jana Wnęka. W ciszy
i kon-templacji pojedynczych obiektów, rodziły się myśli godne zapisania i opublikowania. Muzeum Etnograficzne w Krakowie, zaprasza po raz kolejny zatem, do własnego studium obiektu, podzielenia się swoimi odczuciami i przemyśleniami.

Do czego służyły onegdaj skrzynie?
Stawiało się je naprzeciw drzwi wejściowych, tak żeby od razu rzucały się w oczy. Duże, malowane, były powodem do dumy. Podczas zaślubin skrzynia stanowiła centrum magicznych rytuałów. Przechowywało się w niej to, co najcenniejsze i co naj-ważniejsze: wiano, odświętny strój, gromnicę, różaniec, dokumenty. Z upływem lat prze-suwano ją w coraz mniej widoczne miejsce.

Skrzynia – mebel. Skrzynia – skarbiec. Skrzynia – łono. Tak, skrzynia jest kobietą. Symbolem tajemnicy, płodności i bogactwa. Dzieliła los swojej właścicielki, była jej odbi-ciem w świecie materii nieożywionej. Nowa, piękna – wystawiana na pokaz. Stara, znisz-czona – wyrzucana do sieni. Dziś skrzynia jest reliktem dawnej epoki – niepraktyczna, nieużywana, ale wciąż piękna. Prowokująca do pytań i mnożenia skojarzeń: skrzynia bie-gów, skrzynka rozdzielcza, czarna skrzynka... Co dziś schować do skrzyni? Który wątek dziś przyskrzynić?

Wstęp wolny.
Każdy otrzyma również bezpłatny miniprzewodnik.

Miejsce: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli, ul. Krakowska 46
Trwa do: 31 października


ostatnia zmiana: 2010-08-27
Komentarze
Polityka Prywatności