12 września 2010 (niedziela)

Wystawa Tuniki, szkaplerze, Kukule – Benedyktyńska moda zakonna

O właściwym wyglądzie swego habitu mnisi dyskutowali długo: jaki rozmiar będzie dobry, jaka szerokość rękawów i boków, wielkość kaptura, rodzaj tkaniny, kolory. Wystawa ma zapoczątkować cykl wystaw poświęconych tradycji strojów zakonnych. Pierwsza odsłona przybliży habity rodziny benedyktyńskiej.

Zakonnicy powoływali się na autorytet św. Benedykta, jednakże Reguła mówiła tylko: „Ubrania należy braciom dawać dostosowane do warunków miejscowych i klimatu, gdyż w zimnych okolicach potrzeba więcej, a mniej w ciepłych. Opat musi wziąć to pod uwagę. My jednak sądzimy, że w klimacie umiarkowanym wystarczy każdemu mnichowi kukulla i tunika, w zime kukulla wełniana, w lecie lekka i znoszona, ponadto szkaplerz do pracy [...]. Nad kolorem tych wszystkich rzeczy ani nad ich wyglądem niech się bracia nie zastanawiają, ale niech noszą takie, jakie można znaleźć w kraju, w którym żyją, albo jakie można taniej sprawić. Opat zaś powinien zadbać o właściwe rozmiary, aby odzież była nie za krótka, lecz dostatecznie długa dla noszących ją mnichów. [...] ".

Mimo prostoty polecenia św. Benedykta, już od wczesnego średniowiecza zaczęto burzliwe dyskusje nad krojem, kolorem, materią... A sprawa monastycznego stroju komplikowała się jeszcze bardziej w przypadku mniszek, w skaład ubioru których, dochodziło jeszcze nakrycie głowy czyli welon. Ideą planowanej ekspozycji jest ukazanie stopniowej ewolucji mniszego (mężczyzn i kobiet) ubioru od początków ruchu monastycznego, poprzez kolejne reformy aż do współczesności.

Wystawa obejmie prezentację materiału ikonograficznego, przede wszystkim reprodukcję miniatur średniowiecznych oraz grafik i obrazów nowożytnych. Naturalnym jej uzupełnieniem będzie próba rekonstrukcji (na manekinach) niektórych z typów strojów. Można tu wykorzystać zachowane w opactwie w Staniątkach "głowy", które służyły mniszkom do upinania welonów.

Wystawa ma zapoczątkować cykl wystaw poświęconych tradycji strojów zakonnych. Pierwsza odsłona przybliży habity rodziny benedyktyńskiej.

Miejsce: Benedyktyński Instytut Kultury Chronić Dobro
ul. Benedyktyńska 37
Trwa do: 12 września


ostatnia zmiana: 2010-08-27
Komentarze
Polityka Prywatności