26 marca 2010 (piątek)

Wystawa ,,Sarmatyzm. Sen o potędze”

Czym był sarmatyzm? Skąd się wziął? Jak wpłynął na sztukę i kulturę Rzeczypospolitej? I co z niego pozostało? To tylko niektóre z pytań, stawianych przez wystawę, która zostanie zorganizowana przez Muzeum Narodowe w Krakowie w Kamienicy Szołayskich. Będzie można tam zobaczyć 170 dzieł sztuki pochodzących z kolekcji naszego Muzeum, a także z Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Okręgowego w Tarnowie, Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie, Fundacji Książąt Czartoryskich oraz z rezydencji arcybiskupa poznańskiego.

Z pewnością największą ciekawość wzbudzą portrety sarmackie tworzone przez Polaków od XVI do XIX wieku, przedstawiające członków znanych polskich rodów: Sapiehów, Rzewuskich, Tarnowskich, Czarnieckich, Sanguszków. Do najpiękniejszych należy portret Lwa Sapiehy autorstwa Henryka Rodakowskiego, jednego z najważniejszych polskich malarzy.

Splendoru wystawie dodadzą kunsztowne przedmioty, takie jak broń, biżuteria, ubiory, starodruki, grafiki, wykwintne tkaniny oraz niezwykłe hafty, wykonane – jak głosi tradycja – przez Turków wziętych do niewoli po bitwie pod Wiedniem.

Ekspozycji będą towarzyszyć filmy fabularne i dokumentalne związane z sarmatyzmem. Atrakcją będzie możliwość sfotografowania się przez widzów w kontuszu, czyli tradycyjnym ubiorze Sarmaty.

Wystawa jest przygotowywana przez Muzeum Narodowe w Krakowie w ramach Festiwalu re_wizje/sarmatyzm, organizowanego przez Narodowy Stary Teatr w Krakowie.

kurator: dr Beata Biedrońska-Słota

czas trwania: 26 lutego - 30 maja 2010
Miejsce imprezy:
Muzeum Narodowe w Krakowie – Kamienica Szołayskich, ul. Szczepańska 11


ostatnia zmiana: 2010-02-24
Komentarze
Polityka Prywatności