11 czerwca 2009 (czwartek)

Akademia Górniczo-Hutnicza świętuje 90-lecie swego istnienia

Z górą 34 tysiące studentów, studiujących na 46 kierunkach i w ponad 180 specjalnościach. Przeszło 2 tysiące nauczycieli akademickich. 90 kierunków studiów podyplomowych, studia doktoranckie i MBA.

Tak wygląda współczesność Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Ta zasłużona uczelnia świętuje w tym roku 90-lecie swego istnienia. Główne uroczystości jubileuszowe zaplanowano na 28-30 maja.

Ich kulminacyjnym punktem będzie uroczyste posiedzenie Senatu Akademii, z udziałem m.in. Adama Mariana Dziewońskiego, blisko związanego z krakowską uczelnią (w 1964 r. obronił na AGH pracę doktorską) wybitnego uczonego, od wielu lat pracującego na Uniwersytecie Harvarda w USA oraz członków Grupy 2020, czyli zespołu powołanego w celu wytyczenia kierunków rozwoju AGH na następne lata.

Z wielkim zainteresowaniem oczekiwana jest pierwsza publiczna prezentacja „Lokomotywy Postępu”, czyli pozyskanego i odrestaurowanego staraniem studentów zabytkowego parowozu (rok produkcji 1943), który zostanie ustawiony na terenie AGH. Zestaw, złożony z lokomotywy z tendrem oraz starego wagonu, przekazała nieodpłatnie spółka PKP Cargo, a wyremontowali fachowcy Zakładu Napraw i Utrzymania Taboru w Pyskowicach, należącego do PTK Holding SA z Zabrza.

Parowóz stanie na rolkach. Dzięki specjalnemu silnikowi będzie można zobaczyć w działaniu jego napęd. Będą też efekty akustyczne, niewykluczone, że z komina od czasu do czasu poleci dym. Wagon, po gruntownej przebudowie, posłuży ultranowoczesnej promocji uczelni i Krakowa. W nieodległej przyszłości obok zostanie zbudowany niewielki budynek, w którym znajdzie siedzibę klub studenckich kół naukowych AGH.

W dniach obchodów jubileuszowych rozpocznie działalność w Internecie uczelniany portal społecznościowy.
- Nie chcemy, by służył wyłącznie zabawie, odświeżaniu kontaktów towarzyskich z okresu studiów – mówi Jan Marković z Centrum e-Learningu AGH, gdzie zrodził się i został zrealizowany pomysł utworzenia portalu. - Ma on również pomóc w utrzymywaniu stałych związków między absolwentami AGH, a macierzystą uczelnią, działającymi tu organizacjami.

Dlatego istotną, ogólnodostępną część zawartości, będą stanowiły aktualne informacje z życia AGH. Będą również blogi, forum dyskusyjne i rozsyłany do wszystkich zainteresowanych newsletter.
Portal ma odtwarzać strukturę uczelni: wydziały, kierunki i lata studiów, choć będzie oczywiście możliwość tworzenia grup przez użytkowników  wedle innych kryteriów - zamieszkiwania w tym samym domu studenckim czy wspólnego biesiadowania.
W ramach uroczystości jubileuszowych przewidziano także liczne sympozja, konferencje, seminaria, spotkania towarzyskie, organizowane przez poszczególne wydziały i inne jednostki AGH.
Z okazji 90-lecia Akademii Górniczo-Hutniczej zostaną otwarte interesujące wystawy, by wymienić tu choćby ekspozycję „AGH PRO ARTE”, ukazującą zadziwiająco bliskie kontakty tej bądź co bądź technicznej uczelni ze sztuką.

Biblioteka Główna AGH, jedna z największych bibliotek technicznych w kraju, przygotowuje wydawnictwo, w którym zaprezentuje najcenniejsze i najciekawsze pozycje ze swoich zbiorów. Na przykład unikatowe dokumenty z okresu II Rzeczpospolitej. Wśród opis pierwszego patentu przyznanego przez Urząd Patentowy RP Polakowi – za nowatorski projekt łopaty piekarskiej, opracowany przez Jana Kwiatkowskiego (zgłoszenie z 11 września 1919 r.).
Łakomym kąskiem dla koneserów stanie się zapewne album „Skarby Akademii Górniczo-Hutniczej. Minerały, skamieniałości, skały”, pokazujący najcenniejsze spośród około 15 tys. okazów Muzeum Geologicznego AGH.  

W dniach obchodów jubileuszowych nie zabraknie oczywiście imprez sportowych i artystycznych. W pierwszym w historii meczu brydżowym zmierzą się ze sobą reprezentacje AGH i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pomysłodawca tej imprezy, Jan Blajda, znany krakowski brydżysta, z wykształcenia geolog, absolwent AGH, spodziewa się bardzo wysokiego poziomu turnieju, ponieważ na obu uczelniach jest wielu wybitnych brydżystów, także z tytułami profesorskimi.

Uczelnia-jubilatka zaprasza wszystkich krakowian na plac Wolnica organizowany z okazji 90-lecia koncert „Piękny Kraków – piękny Kazimierz”, w którym wystąpią m.in. Grzegorz Turnau, Max Klezmer Band, Balet Form Nowoczesnych AGH, Zespół Pieśni i Tańca AGH „Krakus” oraz Orkiestra Reprezentacyjna AGH.

W Teatrze im. Juliusza Słowackiego zaśpiewa Wiesław Ochman, nawiasem mówiąc również absolwent AGH. Koncertowi towarzyszyć będzie wystawa malarstwa artysty.

Warto dodać, że autorem plakatu 90-lecia Akademii Górniczo-Hutniczej jest znany grafik Edward Lutczyn, w przeszłości student Wydziału Elektrotechniki AGH.


ostatnia zmiana: 2009-05-12
Komentarze
Polityka Prywatności