30 stycznia 2009 (piątek)

Wystawa „Rola przedsiębiorcy Oskara Schindlera w ratowaniu żydowskich współobywateli Krakowa”

We wtorek 2 grudnia br., o godz. 13.00, w holu wystawowym Biblioteki Głównej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie przy ul. Rakowickiej 27 nastąpi uroczyste otwarcie wystawy „Rola przedsiębiorcy Oskara Schindlera w ratowaniu żydowskich współobywateli Krakowa”, przygotowanej przez prof. Aleksandra Skotnickiego we współpracy z Oddziałem Informacji Naukowej Biblioteki Głównej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Patronat honorowy nad wystawą objął prof. Roman Niestrój – Rektor UEK.
 
Wystawa ma na celu przypomnienie autentycznych faktów z historii II wojny światowej. Jej autor – prof. Aleksander Skotnicki – jest hematologiem, kierownikiem Katedry i Kliniki Hematologii Collegium Medicum UJ, autorem książki  „Oskar Schindler w oczach uratowanych przez siebie krakowskich Żydów”. Przedmiotem ekspozycji będą fotografie o wartości dokumentalno-historycznej, dokumenty i przedmioty pochodzące z kolekcji Stradomskiego Centrum Dialogu. Prezentowane zdjęcia dotyczą ratowania ponad tysiąca żydowskich współobywateli Krakowa przez Oskara Schindlera – niemieckiego przemysłowca czeskiego pochodzenia.
   
W związku z trwającym Rokiem Schindlerowskim, Biblioteka Główna UEK, wielokrotnie angażująca się w promowanie etycznych postaw w ekonomicznym środowisku akademickim, wspólnie ze Stradomskim Centrum Dialogu chciałaby pokazać studentom, przyszłym ekonomistom i ludziom biznesu, że oprócz zysku – niezależnie od okoliczności – można i należy pamiętać o człowieku.
   
Wystawa ukazuje prawdziwe losy okupacyjne i powojenne ocalonych, mieszkających w wielu krajach na świecie. Jest to również historia relacji między pracodawcą a zatrudnionymi pracownikami – więźniami. Celem wystawy jest też budowanie więzi między ludźmi ponad podziałami światopoglądowymi, narodowościowymi i religijnymi, jak również przeciwdziałanie nietolerancji i agresji w życiu codziennym we współczesnych społeczeństwach.
   
Zapraszamy!

Czas:    2 grudnia 2008 r. – 30 stycznia 2009 r.
Miejsce:    Budynek Biblioteki Głównej UEK przy ul. Rakowickiej 27, hol wystawowy i sala 208
 

ostatnia zmiana: 2008-11-28
Komentarze
Polityka Prywatności