Kraków europejską stolicą matematyki 2012
Polskie Towarzystwo Matematyczne i Uniwersytet Jagielloński zorganizują w 2012 roku w Krakowie Europejski Kongres Matematyki.
W dniach 14-18 lipca w Amsterdamie, podczas piątego spotkania matematyków z kontynentu, Europejskie Towarzystwo Matematyczne (European Mathematicas Society - EMS) podjęło decyzję o przyznaniu Polakom prawa do organizacji następnego kongresu.
EMS nagrodziło też najlepszych młodych badaczy z całego świata. Wśród laureatów nagrody znalazła się dr hab. Agata Smoktunowicz prowadząca badania w Instytucie Matematycznym PAN i na Uniwersytecie w Edynburgu.
We wrześniu 2007 r. komisja EMS odwiedziła zgłoszone miasta i oceniała proponowane miejsca kongresu. O prawo organizacji zjazdu ubiegały się też Praga i Wiedeń. Przewidywany termin kongresu to 2- 7 lipca 2012 roku (zaraz po mistrzostwach w piłce nożnej Euro 2012).
Jak poinformowała rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Jagiellońskiego Katarzyna Pilitowska, bardzo wysoką ocenę uzyskało nowoczesne Auditorium Maximum UJ i jego położenie w centrum miasta. Uczestnicy przyszłego kongresu będą mieli także niezwykle łatwy dostęp do atrakcji turystycznych Krakowa. Poza programem naukowym przewidywane są także wycieczki do atrakcyjnych miejsc w Małopolsce. Zdaniem rzeczniczki, na rzecz Krakowa przeważyły argumenty bardzo dobrze przygotowanej oferty.
Na posiedzeniu rady EMS, kandydaturę Krakowa prezentowali: prof. Andrzej Pelczar, przewodniczący komitetu pre-organizacyjnego, prof. Piotr Tworzewski, prorektor UJ i dr Krzysztof Deszyński.
EMS powstało w październiku 1990 roku. Zebranie założycielskie odbyło się w Polsce, w Mądralinie. Wśród członków-założycieli znalazło się Polskie Towarzystwo Matematyczne. Członkami EMS mogą być towarzystwa matematyczne z krajów europejskich, osoby indywidualne oraz "członkowie instytucjonalni".
Polskie Towarzystwo Matematyczne w Radzie EMS posiada trzech przedstawicieli. W tej kadencji są nimi profesorowie: Stefan Jackowski - obecny prezes Polskiego Towarzystwa Matematycznego, Andrzej Pelczar z UJ i Andrzej Schinzel z Instytutu Matematycznego PAN. Naukowcy reprezentujący Polskie Towarzystwo Matematyczne od początku zaangażowani byli w działalność EMS (jednym z pierwszych wiceprezesów Towarzystwa był prof. Czesław Olech, potem funkcję tę sprawował prof. Andrzej Pelczar, który też przewodniczył jednemu z Komitetów). W komitecie redakcyjnym "Newsletter of the European Mathematical Society" pracuje dr Krzysztof Ciesielski.
Dotychczas odbyło się pięć Europejskich Kongresów Matematyki: w Paryżu (1992), Budapeszcie (1996), Barcelonie (2000), Sztokholmie (2004) i Amsterdamie (2008).
PAP
ostatnia zmiana: 2016-09-02