Projekt Nie pal. Nakarm, realizowany w ramach akcji Zwolnieni z Teorii, jest inicjatywą piątki studentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Większość ze studentów do Miasta Królów przyjechała aby się kształcić i zakochała się w jego uroku. Od pewnego czasu jednak wieczorne spacery nie sprawiają już tyle przyjemności co kiedyś, Ci, którzy biegali, już tego nie robią. Dlaczego? Bo nie można wyjść na świeże powietrze, bo jak to ktoś powiedział "wietrząc dom, tak naprawdę wietrzymy Kraków", bo na ścianach zawisają tablice upamiętniające ofiary Smogu…
Dla nikogo nie będzie zaskoczeniem fakt, że schroniska dla zwierząt nie opływają w luksusy, brakuje w nich podstawowych artykułów a czasem nawet niezbędnych- jak karma dla podopiecznych. Facebookowe tablice od jakiegoś czasu są zalewane prośbami o pomoc w adopcji psów i kotów oraz o pomoc materialną. Studenci zatroskani o własne zdrowie oraz chętni do niesienia pomocy postanowili połączyć wyżej wspomniane problemy. Tak właśnie zrodził się pomysł projektu Nie pal. Nakarm skierowany do krakowskich rodzin. Organizatorzy wierzą, że mieszkańcy miasta zainspirują się projektem, uwierzą, że walkę ze smogiem mogą rozpocząć od zmiany własnych nawyków i że nawet jeśli spalanie plastików to tylko składowa problemu, to wyeliminowanie jej może stać się początkiem wielkiej walki o zdrowie wszystkich. Być może wspólnymi siłami uda się wpłynąć na poprawę jakości życia w Krakowie, a co ważne- wesprzeć krakowskie schronisko dla zwierząt.
Celem akcji Nie Pal. Nakarm jest zachęcenie krakowian do zaniechania szkodliwej praktyki palenia śmieci w piecach poprzez możliwość wsparcia krakowskiego schroniska. Za każdy worek plastikowych butelek, organizatorzy chcą przekazać 1 kg karmy podopiecznym towarzystwa pomocy zwierzętom. Odpady - w specjalnych, przygotowanych workach- będzie można przekazywać wybranym krakowskim szkołom podstawowym, na przełomie lutego i marca, przez 2 tygodnie. Następnie zostaną one przekazane do skupu.