„Sprintem czy Marszem – czyli o rozwoju Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Polsce” - podsumowanie konferencji

Dział: Kraków

W dniach 24-25.03.2015 na Kampusie Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie odbyła się Konferencja „Sprintem czy Marszem – czyli o rozwoju Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Polsce” organizowana przez Koło Naukowe Gospodarki i Administracji Publicznej wraz z Fundacją Gospodarki i Administracji Publicznej.

Studenci UEK mieli wyjątkową okazję, aby zdobyć wiedzę o realiach MŚP z pierwszej ręki: zarówno od przedstawicieli sektora publicznego jak i prywatnego, od doświadczonych przedsiębiorców jak i młodych start-up'owców.

Wydarzenie otworzył Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa. W swoim przemówieniu podkreślił, że siła gospodarki Małopolski nie jest największa; zauważył jednak, że w nowoczesnej gospodarce należy skupić się na obszarach, w których jest największa szansa na sukces. Profesor Stanisław Mazur, kierownik Katedry GAP, podkreślał z kolei znaczenie ludzi młodych w gospodarce - są to ludzie wyzwoleni z kompleksów, kreatywni, znający języki.

Podczas pierwszego panelu dotyczącego realiów rozwoju MŚP w Polsce spotkali się dr Łukasz Gibała oraz Stefan Schwarz. Poseł na Sejm RP zwracał uwagę, że wielkość sektora MŚP to duża szansa, a pieniądze w niego zainwestowane nie są zmarnowanymi, gdyż sektor ten charakteryzuje większa elastyczność i kreatywność. Krytykował jednak liczne bariery utrudniające tworzenie własnego biznesu, takie jak podatki czy obciążenia biurokratyczne. Wg jego obserwacji, mimo znacznych środków otrzymywanych od UE, wzrost gospodarczy Polski jest znacznie wolniejszy niż w pozostałych państwach europejskich. Prezes Inicjatywy Mobilności Pracy natomiast stwierdził, że m.in. podatki i składki ZUS kształtują stabilny system, w którym wszystkie przedsiębiorstwa funkcjonują. Zauważył jednak, że polskie przedsiębiorstwa nie są innowacyjne, gdyż zatrzymują się na podstawowej potrzebie przetrwania.

Młodzi przedsiębiorcy związani z WATIFY podczas panelu "Pokonali wątpliwości a dzisiaj prowadzą swój biznes", mówili o początkach swojej działalności, motywacjach i trudnościach. Maciej Chart-Olasiński, Daniel Kostrzewa oraz Michał Śmiałko zgodnie twierdzili, że wątpliwości w biznesie są zjawiskiem pożądanym, które powoduje, że przedsiębiorca zaczyna kalkulować oraz oceniać, co może się stać w przyszłości. Ponadto ich zdaniem należy skupić się na budowaniu sieci znajomości, a studia same w sobie nigdy nie wystarczają na drodze do sukcesu.

Pierwszy dzień konferencji zakończyły warsztaty "Negocjacje w Biznesie" prowadzone przez Krzysztofa Sarneckiego.

Pierwszy panel drugiego dnia konferencji "Zanim urośnie trzeba zasiać" poruszał ważne dla studenckiego audytorium zagadnienie pozyskiwania kapitału na start działalności. Podsekretarz Stanu Małgorzata Marcińska zaznaczyła, że na pierwszym miejscu zawsze powinien znajdować się czas poświęcony badaniu potrzeb rynku (wiedza "co, gdzie i kiedy" jest potrzebne), w drugiej kolejności dopiero poszukiwanie źródeł pieniędzy na otwarcie przedsiębiorstwa, gdyż te w obecnych warunkach są powszechnie dostępne. Rafał Sułkowski, prezes Małopolskiego Funduszu Ekonomii Społecznej, podkreślał ważną rolę biznesplanu, jednakże zauważył, że nie "zarobi" on na nas pieniędzy. To kreatywność i pewność siebie wpływają na sukces tego planu.

Jednym z punktów dwudniowego wydarzenia był także Finał Ligi Debat Oksfordzkich. Niezwykle zaciętą debatę miała przyjemność oglądać publiczność, która wypełniła wszystkie wolne miejsca w Nowej Auli. Studenckie drużyny Wydziałowej Indywidualnej Ścieżki Edukacyjnej (UEK) oraz Klubu Debat Parlamentarnych UJ rywalizowały wymieniając argumenty dotyczące tezy autorstwa Ministra Pracy i Polityki Społecznej Władysława Kosiniaka - Kamysza "Pokolenie Y to pokolenie przedsiębiorców, nie pracowników najemnych". Zwolennicy podkreślali, że pokolenie Y dorastało w warunkach wolnego rynku i jest świadome ryzyka w biznesie. Przeciwnicy natomiast dostrzegli, że coraz więcej młodych opuszcza Polskę w celu podjęcia pracy "najemnej". Audytorium bardziej przekonała argumentacja drużyny Klubu Debat Parlamentarnych i to oni zostali zwycięzcami II edycji Ligi Debat Oksfordzkich.

Prelegenci podczas ostatniego panelu konferencji "Nasze podwórko" skupili się na krakowskim rynku MŚP. Zdaniem Stanisława Bisztygi, Prezesa Zarządu MARR S.A., przy podejmowaniu działań dotyczących przedsiębiorczości lokalnej, należy jasno rozdzielić kompetencje poszczególnych szczebli samorządu. Ponadto, nowa perspektywa rozwoju lokalnego powinna sprzyjać przedsiębiorcom. Wsparcie lokalnych instytucji i organizacji w żaden sposób nie zdoła jednak stymulować tego rozwoju, jeżeli to przedsiębiorcy jako pierwsi nie wykażą chęci wejścia na rynek z innowacyjnymi, nieszablonowymi pomysłami. Prezes All In UJ Tomasz Pytko mówił o tym, że praca młodego człowieka w korporacji może stanowić dobry punkt wyjścia do rozpoczęcia własnej działalności. Według niego drenaż mózgów w Krakowie nie występuje w takim stopniu jak w innych miastach akademickich w Polsce, dlatego niezbędna wydaje się współpraca Urzędu Miasta Krakowa z uczelniami.
O potrzebie zmiany sposobów pomocy gospodarczej miasta oraz konieczności wspierania przede wszystkim pomysłów innowacyjnych mówił Wojciech Przybylski, Dyrektor Działu Rozwoju Technologicznego KPT. Wszyscy prelegenci zgodnie twierdzili, że miasto zdecydowanie musi umacniać współpracę między nauką i biznesem.




opublikowano: 2015-03-30
Komentarze
Polityka Prywatności