Dietl współorganizatorem kampanii społecznej "Bezpieczni dla Zdrowia i Piękna"
Organizatorami wydarzenia są Małopolska Wyższa Szkoła im. Józefa Dietla oraz MedicusLex. W ramach kampanii odbędą się warsztaty dla zainteresowanych związane z problematyką omawianą podczas Ogólnopolskiej Konferencji "Bezpieczni dla Zdrowia i Piękna".
W Polsce stale wzrasta liczba przeprowadzanych zabiegów medycznych o charakterze terapeutycznym i nieterapeutycznym oraz zabiegów okołomedycznych. Jednocześnie rośnie liczba zdarzeń zdrowotnie szkodliwych, skutkujących odpowiedzialnością prawną oraz wiążących się ze znacznymi kwotami wypłacanymi na rzecz poszkodowanych z budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia oraz ZUS. Zwykle nie zdajemy sobie sprawy ze skali kosztów, jakie ponieść musi w następstwie tych zdarzeń zarówno państwo, jak i jedna ze stron: lekarz lub pacjent. Koszty te to nie tylko odszkodowania, ale także świadczenia ubezpieczeniowe (renta wypłacana przez resztę życia), koszty hospitalizacji, sięgające nawet 1500 złotych dziennie - bez wliczania kosztów zabiegów i operacji oraz wysokie koszty ponoszone przez rodzinę poszkodowanego, uderzające w dochód gospodarstwa domowego, związane również z utratą zdolności zarobkowania.
Tylko w roku 2013 aż 64 tysiące osób podejrzewało, że złamano ich prawa jako pacjentów. Nawet, jeżeli nie wszyscy dochodzą swoich praw, każdy z tych przypadków oznaczać może ryzyko wystąpienia wymienionych wyżej zagrożeń ekonomiczno-społecznych.
We wszystkich tych przypadkach problemem bywa brak świadomości i wiedzy prawnej zarówno wśród pracowników zawodów medycznych i pokrewnych, jak i pacjentów. Brak wiedzy pacjentów o prawach i obowiązkach może prowadzić do zdarzeń zdrowotnie szkodliwych, gdy pacjent nieświadomy odpowiedzialności prawnej, podejmuje decyzje dotyczące leczenia lub usług pokrewnych. Nieinformowanie pacjenta o jego prawach, obowiązkach i przede wszystkim możliwych komplikacjach może prowadzić do konieczności wypłat odszkodowania przez ubezpieczyciela, z systemu ubezpieczeń społecznych czy z budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia. To samo tyczy lekarzy, kosmetologów i przedstawicieli innych zawodów około medycznych, podejmujących decyzje medyczne bez wiedzy o konsekwencjach prawnych i finansowych.
Rozwiązaniem tego społecznego problemu jest odpowiednia edukacja. Planowana przez Małopolską Wyższą Szkołę im. Józefa Dietla i MedicusLex Sp. z o.o. kampania "Bezpieczni dla Zdrowia i Piękna" stawia sobie za cel właśnie edukację osób wykonujących zawody medyczne i pokrewne. W ramach kampanii zorganizowana zostanie Ogólnopolska Konferencja "Bezpieczni dla Zdrowia i Piękna", odbędą się warsztaty dla zainteresowanych związane z omawianą problematyką.
opublikowano: 2014-12-19