Mniej kandydatów na studia w Małopolsce
Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie, liczba kandydatów na studia wyższe w Małopolsce z roku na rok będzie coraz mniejsza.
W najbliższych latach najtrudniej będzie dostać się na kierunki rolnicze i studia medyczne. Z "Badania tendencji i kierunków zmian na rynku usług szkolnictwa wyższego w województwie małopolskim" wynika, że z każdym rokiem najpopularniejsze będą kierunki związane z usługami oraz nauki techniczne.
W tej chwili najwięcej osób w Małopolsce studiuje na kierunkach reprezentujących grupę "Nauki społeczne, gospodarka i prawo". Są to m.in. ekonomia, politologia, socjologia, psychologia, dziennikarstwo, administracja, zarządzanie i prawo.
Jednak z badań wynika, że w najbliższych latach liczba osób na powyższych kierunkach będzie stopniowo zmniejszać się na rzecz kierunków technicznych oraz związanych z usługami, czyli turystyki i rekreacji, transportu, inżynierii środowiska oraz kosmetologii i bezpieczeństwa wewnętrznego.
Z przygotowanego przez WUP zestawienia wynika, że grono uczniów szkół
średnich, którzy otrzymają w Małopolsce świadectwo maturalne, zmniejszy
się w roku szkolnym 2015/2016 o 37 proc. w porównaniu z rokiem
2004/2005.
Powodem takiego stanu rzeczy są niekorzystne zmiany demograficzne zachodzące w Polsce, a także rosnąca liczba uczniów szkół średnich, którzy rezygnują z przystąpienia do egzaminu maturalnego.
opublikowano: 2013-10-02