8 maja 2013 r.w auli Wyższej Szkoły Europejskiej im. Ks. Józefa Tischnera w Krakowie (WSE) odbyło się niezwykłe wydarzenie edukacyjne EduCamp Kraków 2013. Głównym celem spotkania była wymiana doświadczeń na temat nowoczesnej edukacji i poszerzanie sieci kontaktów specjalistów zajmujących się szkoleniami.
- EduCamp zaprojektowany został tak, żeby zaspokoić najbardziej dociekliwych fanów e-learningu. W tym roku w edycji krakowskiej nie zabrakło wyjątkowych postaci, inspirujących dyskusji oraz unikatowych projektów, prezentowanych po raz pierwszy właśnie publiczności naszego wydarzenia- mówi Piotr Peszko, organizator EduCamp Kraków 2013, związany z Wyższą Szkołą Europejską oraz Motorolą.
Podczas wydarzenia miały miejsce trzy premiery. Pierwsza z nich to prezentacja Rafała Zaorskiego, właściciela i pomysłodawcy darmowego rozwiązania LMS (ang. Learning Management System, tłum. System Zarządzania Nauczaniem). Uczestnicy spotkania byli żywo zainteresowani tematem sprzedaży szkoleń w modelu e-commerce, dzięki czemu po prezentacji był czas na zadawanie pytań i dyskusję.
Druga premiera to prezentacja nowego kierunku studiów podyplomowych uruchamianych przez WSE już od października "E-learning: projektowanie, tworzenie i wdrożenie", którego opiekunem merytorycznym jest Piotr Peszko. - To pierwsze tego typu studia w Polsce. Nasze analizy dobitnie pokazują, że na rynku jest obecnie duże zapotrzebowanie na specjalistów z tej branży. Mamy nadzieję, że dzięki otwarciu tego kierunku, umożliwimy rzeszom młodych ludzi, dobry start w karierę zawodową- mówi Renata Juraszczyk, Kierownik Centrum Studiów Podyplomowych Wyższej Szkoły Europejskiej.
Trzecia premiera to najnowsze wydanie e-podręczników, które uczestnicy EduCampu mieli okazję zobaczyć jako pierwsi w Polsce. Krzysztof Wojewodzic, koordynator projektu e-podręczniki, realizowanego w ramach programu MEN Cyfrowa Szkoła odpowiedział na szereg pytań dotyczących użytkowania podręczników.
W trakcie spotkania wystąpił także Damian Muszyński- pedagog mediów, medioznawca, badacz, wykładowca akademicki, który starał się odpowiedzieć na pytanie czy edukacja wspierana nowymi technologiami jest nowoczesna. Paweł Kowaluk, który w firmie Motorola Solutions zajmuje wdrażaniem nowych technologii e-learningowych przedstawił projektowane i wdrażane przez siebie rozwiązanie, które pozwala zapanować nad bardzo obszernymi bazami wiedzy, a jednocześnie daje szansę na indywidualne dostosowywanie prezentowanych informacji.
Kolejne dwa wystąpienia, Marcela Dziedzica i Dominika Paszkiewicza nadały szkoleniom online kilku nowych rysów. Marcel Dziedzic opowiadał o użyteczności podając liczne przykłady na to co zrobić, żeby szkolenia online były lepiej przyswajalne. Dominik natomiast skupił się na tym, że e-learning nie jest "tworem", który dostarczany jest jedynie dla osób w pełni sprawnych i wychodząc z tego założenia zaprezentował przegląd rekomendacji i dobrych praktyk z zakresu dostępności.
Drugą część konferencji zaczął Alek Sierżęga - właściciel firmy Simulation Games Manufacture oraz Prezes Zarządu Fundacji - Polski Portal Edukacyjny Interkl@sa, który zabrał uczestników do świata gier. Całe wystąpienie było interaktywną grą z publicznością i wspólnym dochodzeniem do wniosków na temat tego, co tak faktycznie wpływa na jakość i popularność gier.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć na profilu Facebookowym EduCamp. https://www.facebook.com/media/set/?set=a.445476645536813.1073741827.134528883298259&type=1.