WSE nawiązuje współpracę z uczelniami w Malezji i na Filipinach

Strona www: www.wse.krakow.pl
Dział: Kraków

9 kwietnia br. gościem prof. Marka Pałasińskiego, Rektora Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera, była Nor Azizah Binti Hitam, dyrektor Centrum Spraw Międzynarodowych University of Perlis w Malezji. Spotkanie było kontynuacją współpracy nawiązanej podczas marcowej wizyty Rektora Pałasińskiego w Malezji i na Filipinach.

Wymiana studentów, wspólne programy studiów i projekty badawcze - takich efektów współpracy spodziewają się przedstawiciele Konsorcjum Michała Boyma, którzy odwiedzili szkoły wyższe w Malezji i na Filipinach. Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera (WSE) już od kilku lat jest członkiem Konsorcjum Boyma, które zrzesza pięć polskich uczelni publicznych i niepublicznych. W ramach tej inicjatywy WSE intensywnie rozwija ofertę współpracy międzynarodowej z azjatyckimi uczelniami, m.in. z Chin. Na przełomie lutego i marca odbyła się oficjalna wizyta reprezentantów Konsorcjum w Malezji i na Filipinach, w której uczestniczył prof. nadz. dr hab. Marek Pałasiński, Rektor WSE.

- Udało nam się odwiedzić państwowe i dwie prywatne uczelnie w Malezji: University Teknologi Malaysia, USCI, University of Science and Technology Malaysia (MUST), największy w kraju Universiti Teknologi MARA oraz University of Perlis, z którymi podpisany został list intencyjny. Następnie byliśmy z wizytą w czterech szkołach wyższych na Filipinach: University Santo Thomaso, University De La Salle, Asian Insitute of Management oraz w najlepszym uniwersytecie
w kraju i jednym z lepszych na świecie Ateneo of Manila Universit. Dzięki uprzejmości dr Clarindy Calmy, Prodziekan ds. kierunku Filologia - Lingwistyka Stosowana WSE, odwiedziliśmy także Uniwersytet Azji i Pacyfiku - wymienia prof. Marek Pałasiński.

Struktura systemu szkolnictwa wyższego Malezji wzorowana jest na modelu brytyjskim. Dyplomy ukończenia studiów wyższych są wydawane przez dwa rodzaje uczelni tj. uniwersytety i "University College", które podlegają Ministerstwu Szkolnictwa Wyższego. - Blisko 21% PKB Malezji przekazywane jest na szkolnictwo, dla porównania w Polsce jest to 5,5% PKB. Tak wysokie nakłady finansowe w tym kraju azjatyckim przekładają się wysoki poziom edukacji oraz wsparcie projektów, zwłaszcza z sektora technologii oraz biznesu - wyjaśnia prof. Marek Pałasiński. Charakterystyczną cechą azjatyckich uczelni jest wysoki stopień umiędzynarodowienia oraz duża mobilność studentów.

Szacuje się, że w Malezji studiuje około 80 tys. studentów zagranicznych, jednocześnie co najmniej 100 tys. Malezyjczyków studiuje poza granicami kraju.

Polskie uczelnie obecnie prowadzą negocjacje z azjatyckimi partnerami na temat szczegółów przyszłej współpracy. Wraz z Rektorem WSE w delegacji uczestniczył prof. Andrzej Szelc, prorektor ds. współpracy z zagranicą Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie oraz Elżbieta Józefowicz, kierownik Konsorcjum Michała Boyma.


opublikowano: 2013-04-12
Komentarze
Polityka Prywatności