Nie są bohaterami. Wykonują pozornie proste czynności: sprzątają, gotują, ubierają, pielęgnują, rozmawiają... Opiekunowie ułatwiają życie swoim podopiecznym codziennymi, a jakże ważnymi drobiazgami. W razie potrzeby można zawsze na nich liczyć.
Więcej informacji na Facebooku
Nie jest łatwo być opiekunem, ale łatwo nim zostać. Wystarczy, że zaniemoże najbliższa ci osoba. Takie rzeczy się zdarzają. Nikt tego nie planuje. Nikt się nie spodziewa. W takiej chwili naturalne są wątpliwości: czy dam radę, jak zmieni to moje życie? Trzeba powiedzieć szczerze, że nie wszyscy dają radę... Bycie opiekunem to wielka odpowiedzialność, ciężka praca. Z drugiej strony, mało kto zdaje sobie sprawę, że opieka nad bliską osobą może przynieść satysfakcję, emocjonalne zaangażowanie i stanie się jednocześnie spełnieniem powinności.
Niektórzy zostają opiekunami z wyboru. Nie są spokrewnieni z podopiecznymi - wykonują swój zawód. Gdybyś porozmawiał z taką osobą, szybko byś się przekonał, że pieniądze nie są w tej pracy najważniejsze. Jakkolwiek patetycznie by to nie zabrzmiało – ci ludzie robią to z dobroci serca. Obserwowanie efektów swojej pracy, nie na słupkach, czy wykresach, ale w bliskiej relacji z człowiekiem – kiedy wdzięczna staruszka trzyma cię za rękę – daje wielką radość i niesamowitą motywację do działania. Wtedy nie zadajesz sobie pytań o sens. Wiesz dla kogo i po co to robisz. Ile osób może to powiedzieć o swojej pracy?
Niezależnie czy opiekun to osoba z rodziny czy pracownik instytucji musi spełniać wysokie wymagania. Niezbędne są odpowiednie kompetencje interpersonalne, doświadczenie, umiejętności wsparcia innych. Mile widziana jest wiedza z zakresu socjologii, pedagogiki, psychologii, a nawet prawa, ekonomii i zarządzania. Brzmi jak ogłoszenie o pracę w wielkiej firmie? Jest wiele podobieństw: dyscyplina, systematyczność, ciągłe doskonalenie. Różnica jedna: tu pracuje się dla człowieka, nie dla korporacji.
Nasze społeczeństwo starzeje się. W szybkim tempie przybywa starców wymagających opieki. Co gorsza, jest nas - Polaków - coraz mniej, a to oznacza, że baza, z której rekrutuje się opiekunów kurczy się. Wkrótce każdy opiekun będzie na wagę złota. Już dziś dobrzy specjaliści są na rynku pracy rozchwytywani. Rośnie liczba osób na kursach opiekuna osoby niepełnosprawnej i starszej. Paradoksalnie, im gorsza sytuacja demograficzna, tym lepsza perspektywa pracy dla zawodowych opiekunów.
Jest taki frazes: dostaniesz tyle, ile w życiu dałeś. Jeśli to prawda, to opiekun nie musi się martwić o przyszłość. Warto docenić wysiłek opiekuna i wcale nie trzeba z tym czekać do starości. To wspaniała praca, wymagająca wielkiego poświęcenia, odpowiedzialna, ale też dająca satysfakcję
w codziennej relacji z podopiecznym. Dzięki wysiłkom tych ludzi, jesteśmy odrobinę bardziej bezpieczni. Pocieszająca jest myśl, że w razie czego nie jesteśmy sami. Każdy z nas kiedyś będzie potrzebował opieki – dobrze, że są ludzie, na których możemy liczyć.
KONKURSZbliża się magiczny czas obdarowywania prezentami. Nie
zapomnijcie o
Waszych Dziadkach.
Może wybierzecie się z Nimi na Świąteczne zakupy? :)
Sprawdźcie nasz konkurs, w którym nagrodami są bony do Empiku i H&M.
Więcej informacji tutaj