Organizatorem zjazdu jest Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie. Zdaniem Łukasza Salwarowskiego, dyrektora kancelarii rektora i jednocześnie szefa promocji UE - w interesie uczelni, studentów i absolwentów jest rozwijanie gazet akademickich.
"Poziom uczelni polskich jest dobry, ale do Zachodu dużo nam jeszcze brakuje. Poza tym bez dobrej gazety uczelnia jest jak bez jednej nogi. Jest to też element jej promocji, integracji studentów" - mówi.
Najbardziej aktualnym tematem i zarazem bolączką polskiego dziennikarstwa jest prawo prasowe i autorskie i na ten temat będą obradować przybyli do Krakowa goście.
"Niektórzy twierdzą, że żyjemy w czasach bezkarności dziennikarskiej, obrażania, chamstwa w mediach. Z drugiej strony istnieje pogląd, że dziennikarstwo musi być niezależne, a jakakolwiek cenzura jest szkodliwa dla państwa, demokracji. Jest to więc ciekawy temat, który warto poruszać" - argumentował Salwatorski.
W zjeździe bierze udział prawie 60 przedstawicieli gazet akademickich. Program bogaty jest w dyskusje, wykłady i warsztaty.
Tematy wykładów to m.in. "Rola mediów akademickich w zmianie postaw i zachowań społecznych" oraz "Czy dziennikarze wyginą jak dinozaury? Świat mediów po bombie internetowej". Zaplanowano także bankiet w Dworku Uniwersytetu Rolniczego i wspólny grill na terenie kampusu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie prof. Roman Niestroj uznał, że dokonał się niebywały postęp w wydawaniu gazet akademickich. „Na początku były bardzo siermiężne, często drukowane na powielaczu. Teraz wychodzą na wielu uczelniach pięknie periodyki, tworzone w pełni profesjonalnie" - ocenił. (PAP)