Na Uniwersytecie Jagiellońskim przygotowano 13 tys. miejsc: na studia stacjonarne zgłosiło się ponad 21 tys. osób, na niestacjonarne - prawie 3 tys. Każda osoba mogła zapisać się na dowolną liczbę kierunków, każdorazowo znosząc opłatę 75 zł.
Najwięcej osób wyraziło chęć studiowania na medycynie, prawie, psychologii, stomatologii i weterynarii. Pod względem liczby osób przypadających na jedno miejsce na UJ najbardziej popularne były: kierunek lekarsko-dentystyczny (18,7 osób/miejsce), japonistyka, na której są jedynie 24 miejsca (16,5 kandydata na miejsce), weterynaria (15,1), zarządzanie mediami (14,8) oraz kierunek lekarski (13,8).
Nowo otwarte kierunki na UJ to etyka i elektroradiologia.
Na Akademii Górniczo-Hutniczej najpopularniejszym kierunkiem jest budownictwo, gdzie studenci uczą się budownictwa podziemnego, budowy tuneli metra, podziemnych garaży, czy komunikacji podziemnej. Również geodezja i kartografia są studiami przygotowującymi do pracy z wykorzystaniem najnowocześniejszych współczesnych technologii, a nie tylko tradycyjnych metod pomiarów.
Nowości na AGH to teleinformatyka i ekologiczne źródła energii.
Na Politechnice Krakowskiej najwięcej kandydatów aplikowało również na budownictwo, poza tym na informatykę, architekturę, automatykę i robotykę oraz transport. Najtrudniej jest dostać się na międzywydziałowy kierunek gospodarka przestrzenna, który jest nowością w ofercie politechniki (7,1 kandydata na miejsce), architekturę (5,99), informatykę (4,89), biotechnologię (4,75) i budownictwo w języku angielskim (4,6).
Z oferty Uniwersytetu Ekonomicznego maturzyści najczęściej wybierali finanse i rachunkowość, ekonomię oraz rachunkowość i controlling. Najwięcej kandydatów w przeliczeniu na jedno miejsce starało się o przyjęcie na: gospodarkę przestrzenną (7,45 osoby na miejsce), finanse i rachunkowość (5,42), administrację (5,13), turystykę i rekreację (3,79) i międzynarodowe stosunki gospodarcze (3,04).
Wszystkie wymienione uczelnie prowadzą również studia w języku angielskim. Na Uniwersytecie Jagiellońskim działa Szkoła Medyczna dla Obcokrajowców z dwoma kierunkami: lekarskim oraz lekarsko - dentystycznym. Na AGH takimi studiami są elektronika i telekomunikacja oraz mechatronika. Politechnika Krakowska proponuje budownictwo oraz mechanikę i budowę maszyn, natomiast na Uniwersytecie Ekonomicznym po angielsku można studiować finanse i rachunkowość, informatykę stosowaną, międzynarodowe stosunki gospodarcze i towaroznawstwo.
Na uczelniach wciąż trwa jeszcze rekrutacja. Dodatkowy nabór ogłosił już Uniwersytet Jagielloński na 12 stacjonarnych i 29 niestacjonarnych studiów pierwszego stopnia i jednolitych studiów magisterskich. Wśród studiów stacjonarnych dodatkowy nabór ogłoszono m.in. na astronomię, biofizykę, biologię i geografię, ochronę środowiska oraz religioznawstwo. (PAP)