Wydział Komunikacji Społecznej oraz Katedra Dziennikarstwa MWS posiadają bogate doświadczenie wyniesione z wieloletniej praktyki nauczania na pierwszym licencjackim poziomie kształcenia na Kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna.
Uzyskane pozytywne efekty prac naukowych realizowanych w Katedrze, poprawnie rozwijające się kariery absolwentów naszych studiów licencjackich, a także pozytywne wyniki kontroli jakości kształcenia przeprowadzonej przez Polską Komisję Akredytacyjną w roku akademickim 2009/2010; skłoniły szkołę do podjęcia decyzji o rozpoczęciu kształcenia na studiach drugiego stopnia w zakresie dziennikarstwa i komunikacji społecznej.
Koncepcja kształcenia
Studia kładą nacisk na profesjonalne przygotowanie przyszłych pracowników mediów, trwają 4 semestry. Studia mają na celu przygotowanie do zawodu dziennikarza, redaktora, specjalisty ds. reklamy i promocji oraz stosunków publicznych a także organizatora działalności mediów na wszystkich możliwych poziomach zawodowej aktywności, poczynając od mediów lokalnych takich jak prasa dzielnicowa, czy środowiskowa poprzez lokalne radia i telewizje kablowe aż do liczących się mediów terenowych czy też, w dalszej przyszłości, ogólnopolskich.
Student na drugim poziomie kształcenia ma do wyboru:
- poziom kształcenia w zakresie lektoratu języka angielskiego (60 godz.)
- tematykę wykładu monograficznego (30 godz.)
- specjalizację w ramach przedmiotu Warsztat dziennikarza radiowego, telewizyjnego, prasowego, internetowego (120 godz.)
Sylwetka absolwenta
Dynamiczny rozwój mediów, technik komunikacji, problem społeczne, nowe globalne wyzwania w zakresie informacji, stanowią dla dziennikarza wyzwania, do których zrozumienia i interpretacji musi go przygotować szkoła wyższa.
Absolwent kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna musi zatem dysponować solidną wiedzą teoretyczną, a także – przez odpowiednio kształtowane umiejętności i zdobyte na zajęciach warsztatowych kwalifikacje – niezbędną sprawność zawodową.
Studia drugiego stopnia obejmujące wymagany standard ministerialny, mają na celu poszerzenie teoretycznych zasobów wiedzy licencjackiej oraz praktyczne przygotowanie studenta do zawodu dziennikarza radiowego, telewizyjnego, prasowego, internetowego, a także wykonywania zawodów związanych z szeroko pojętymi mediami.
Osobnym atutem absolwenta jest wiedza i umiejętności z zakresu reklamy, promocji, PR, które można wykorzystać w instytucjach medialnych.
Absolwent studiów drugiego stopnia będzie mógł zatem wykonywać zawód dziennikarza zarówno w mediach tradycyjnych, jak i tzw. nowych mediach. Zdobyta wiedza i umiejętności pozwolą mu funkcjonować na rynku medialnym nie tylko jako dziennikarz, ale też rzecznik prasowy, twórca gazet, biuletynów, stron internetowych, pracownik działów public relations, asystent prasowy oraz zarządzający w organizacjach medialnych na różnych szczeblach.
Z uwagi na szczególny charakter zawodu dziennikarskiego, miejscem pracy przyszłego absolwenta mogą być wszystkie dziedziny życia społecznego.
Studenci tego kierunku będą kompetentni w rozległej dziedzinie nauki o dziennikarstwie i komunikacji społecznej.