Prof. dr hab. Tadeusz Szulc doktorem honoris causa UR w Krakowie

Dział: Kraków

Uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie prof. dr hab. Tadeuszowi Szulcowi z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu odbędzie się 15 grudnia 2011 r. o godz. 11.00 w Auli Centrum Kongresowego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie (Al. 29 Listopada 46).

Z osiągnięć naukowych prof. T. Szulca można wyróżnić badania z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych dotyczące technologii wychowu cieląt na ograniczonych dawkach mleka, zastępowania mleka pełnego mlekiem odtłuszczonym, skracania czasu karmienia mlekiem i opracowania różnych wariantów wychowu cieląt przy krowach mamkach.

Oryginalnym był też cykl badań nad schorzeniami u cieląt i ich wpływem na późniejszą użytkowość. W tych interdyscyplinarnych badaniach wykazano, że cielęta po przebyciu schorzeń, charakteryzowały się istotnie niższym tempem wzrostu w późniejszym użytkowaniu, a w pierwszej i drugiej laktacji obniżonymi parametrami użytkowości mlecznej. Był inicjatorem badań nad zmiennością składu siary krów i jej przyswajalnością u cieląt. Szerokie spektrum badań w tym zakresie obejmowało skład chemiczny, cechy fizyczne, aktywność inhibitora trypsyny, poziom immunoglobulin i inne. W licznych eksperymentach wykazano, że przez żywienie i właściwe przygotowanie krowy do laktacji można oddziaływać na jakość siary, w tym na jej skład i cechy fizyczne oraz poziom immunoglobulin.

Kolejny cykl badań dotyczył oceny użytkowości krów mieszańców po krowach krajowych (czb) i buhajach rasy holsztyńsko-fryzyjskiej, które w latach osiemdziesiątych prowadziło większość ośrodków krajowych. Badania te wpisywały się w cykl doświadczeń prowadzonych w Polsce i w Europie nad efektywnością krzyżowania bydła ras krajowych z rasą holsztyńsko-fryzyjską, przed podjęciem decyzji o powszechnym wprowadzeniu jej do polskiej hodowli. Istotną pozycję w dorobku naukowym prof. T. Szulca stanowią też badania nad zdolnością wydojową krów bydła rasy cb i czb w Polsce. Oszacowano pierwszy raz w Polsce, na licznej populacji bydła, parametry genetyczne dla cech budowy wymion i zdolności wydojowej.

Opracowano też zasady uproszczonej metody kwalifikowania krów do doju maszynowego na podstawie wybranych cech budowy wymion i zdolności wydojowej. Współpraca prof. T. Szulca z Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie dotyczyła działalności naukowej i organizacyjnej. Był recenzentem w dwóch przewodach doktorskich (Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt) i dwóch habilitacyjnych (Wydział Technologii Żywności) oraz recenzentem wielu wniosków z ramienia Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów. Współpraca dotyczyła też badań w ramach problemu resortowego RR II 23 Genetyczne i środowiskowe uwarunkowania produkcji mleka oraz badań nad krzyżowaniem ras krajowych z włoskimi, mięsnymi rasami bydła. Przez kilka lat był wykładowcą na studium podyplomowym z hodowli bydła. Od 11 lat współuczestniczy merytorycznie w organizacji Szkół Zimowych Hodowli Bydła w Zakopanym, organizowanych przez Katedrę Hodowli Bydła UR w Krakowie.

Jego współpraca łączyła się również z działalnością rektorów UR w Krakowie. Z Profesorem Kazimierzem Kosiniakiem-Kamyszem w Konferencji Rektorów Uczelni Rolniczych podejmowali wiele inicjatyw na rzecz oceny jakości kształcenia, problemów transformacji polskiego rolnictwa przed akcesją do Unii Europejskiej, w tym m. in. spotkania z ministrami i Komisją Sejmową ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Współpraca z Rektorem prof. Zbigniewem Ślipkiem, w czasie gdy pełnił obowiązki sekretarza stanu w MENiS, dotyczyła problemów inwestycji, a szczególnie problemów własnościowych z Uniwersytetem Rzeszowskim, które w znacznej mierze zostały rozwiązane.

Kolejna zakres współpracy obejmował jego działania w procesie legislacyjnym prawa o szkolnictwie wyższym, na rzecz wprowadzenia wielu zapisów ustawowych, w tym uwłaszczenia uczelni na posiadanych nieruchomościach, co miało szczególne znaczenie w przypadku uczelni rolniczych.

Mimo wielu przeciwieństw udało się przeprowadzić uwłaszczenie, co znacząco ustabilizowało sytuację materialną naszych uczelni. W MNiSzW miał zaszczyt współpracować z wieloma profesorami UR, a szczególnie z prof. Andrzejem Libikiem, a w C.K. z prof. Rudolfem Michałkiem. Profesor T. Szulc został wyróżniony i odznaczony wieloma nagrodami i odznaczeniami. Między innymi jest odznaczony: Medalem Komisji Edukacji Narodowej – (2009), Brązowym –(1987) i Złotym Krzyżem Zasług –(1990), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski – (1995), Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski – (2000).

ostatnia zmiana: 2011-12-12
Komentarze
Polityka Prywatności